A Komáromi Polgári Klub az idén is folytatja az Angolul tanuló falvak programsorozatát, melybe az elmúlt évek során számos szlovákiai község kapcsolódott be.
Angolul tanuló magyar falvak
A tanfolyamoknak az idegen nyelv oktatása mellett egyéb célkitűzései is vannak. A különböző kultúrák egyfajta találkozójáról van ugyanis szó, hiszen az oktatás mellett kötetlen programokra is sor kerül. A hagyományos értelemben vett tanítási órák délelőtt zajlanak, délutánonként pedig a lektorok diákjaikkal együtt szerveznek különböző programokat. A többletet éppen ezek az órák adják, hiszen így kerülhet sor arra, hogy meséljenek egymásnak saját szokásaikról, hagyományaikról, kultúrájukról, a diákok pedig az itteni életmódról.
A szervezés, ill. az ellátás terén a szervezők szintén a már jól bevált módszert követik: az ide érkező lektorokat családok „fogadják be“ a tanfolyam idejére biztosítva ellátásukat. ĺgy lesz lehetőségük arra is, hogy betekinthessenek az itteni családok mindennapjaiba.
A tantermeket a szervezők a községektől igénylik, lehet az iskolai tanterem, a kultúrház vagy éppen a községháza valamelyik erre a célra alkalmas helyisége.
A tanítási módszerek sem változtak az eddigiekhez képest: egy módszertani könyv útmutatásai, valamint az előre egyeztetett program szerint folyik a nyelvoktatás. Szlovákia községeiben idén két időpontban tartanak tanfolyamokat. Az elsőre június 30-a és július 21-e között kerül sor: Csicsón, Bajcson, Gútán, Bősön, Tardoskedden, Udvardon, Szímőn és Alistálon. A másodikat július 22-e és augusztus 11-e között tartják: Búcson, Garamkövesden, Garamszentgyörgyön, Alsóbodokon, Kisudvarnokon, Perbetén, Izsán és Szőgyénben.
Július 20-án és 21-én az itt tartózkodó lektorok egy közös hétvégét töltenek Komáromban. A találkozó célja, hogy az itt tartózkodást és a nyelvoktatást vállaló egyetemi hallgatók kapcsolatot teremthessenek egymással, kicseréljék tapasztalataikat, ugyanakkor megismerhessék a régiót, Komáromot.
A tanítás időtartama és formája sem változik. A háromhetes tanfolyamok díja 100 Sk/fő, jelentkezni lehet kortól, nemtől és végzettségtől függetlenül. A hagyományos tanórák napi 4 órát vesznek igénybe, 1 – 1 lektor maximálisan 15 főből álló csoporttal foglalkozik egyszerre.
Idén az eddigi évekhez képest több falu jelezte igényét, de sajnos a szeptember 11-e eseményeit követően több lektor az utolsó pillanatban mondta vissza a Szlovákiába való utazást.
Tolnay Ádám, a Learning Enterprises Alapítvány, a program magyar származású főszervezője már többször járt Szlovákiában. Idén az ő látogatása illetve felügyelete nélkül zajlanak a tanfolyamok. Ez egyrészt annak a bizonyítéka, hogy az ő kulcsmondata, miszerint „a program sikere nagyrészt a kölcsönös bizalomtól függ“ beigazolódott. Tavalyi látogatásakor is elmondta, hogy elégedett Andruskó Imre, a szlovákiai szervezők, a befogadó családok, valamint a lektorok munkájával.
A Learning Enterprises szervezői tavaly új irányoba is nyitottak: szlovákiai magyar fiataloknak adtak lehetőséget arra, hogy a világ különböző pontjain számítástechnikai alapismereteket oktassanak angol nyelven. A választék: Mexikó, Kína, a volt Szovjetunió közép-ázsiai országai, valamint a Mauritius-szigetek.
Az első évben a komáromi Tóth Luca élhetett ezzel a lehetőséggel, és utazott el Mauritiusra.
A tanítás a szigeten nyolc-tíz éves gyerekek részvételével zajlott, a Mauritiusi Egyetem és egy középiskola számítógépekkek felszerelt tantermeiben. A gyerekeket tanáraik jelölték ki, előnyben részesítve azokat, akiknek korlátozottak az Internet hozzáférhetési lehetőségeik, tehát például nincs otthon számítógépük. Az angol nyelven folyó oktatást 14 külföldi és 14 helyi tanár vezette.
A lektorok szabadidejüket a sziget megismerésének szentelhették.
Idén júliusban Csémy Balázs, a Selye János Gimnázium érettségi előtt álló diákja utazik Mauritius-szigetekre.
A tavalyi szlovákiai lektor, Tóth Luca szavai szerint: „munkálkodásuk nem csupán a diákoknak, hanem a lektoroknak is gyümölcsöző volt. Lehetőségük volt megismerkedni a szigetlakók életével, más országok fiataljaival.“
A Polgári Klub által szervezett tanfolyamok költségeihez idén jelentős mértékben hozzájárult a Pro Patria Alap, melynek elnöke, dr. Bastrnák Tibor elmondta, hogy mennyire fontosnak tartja a régió kulturális és társadalmi életének ilyen jellegű fejlődését. A programsorozatot Komárom Város Önkormányzata, az Illyés Alapítvány és több magánszemély is támogatta.
A fiatal lektorok önkéntes alapon, nyári szabadidejüket feláldozva vesznek részt a programban. A jelentkező diákokkal eltöltött napok, hetek biztos, hogy örökre emlékezetesek maradnak mindkét fél számára. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a tény, hogy idén is vannak visszatérő lektorok, akik nemcsak elfogadták, hanem meg is szerették az itteni kultúrát.
S hogy az elmondottakon kívül mi a titka a program sikerének?
Talán az, hogy a kellemes, jó hangulatban zajló foglalkozások mentesek a tanítást oly sokszor jellemző stressztől, a kiscsoportos munka, valamint a tanár és a diákok között kialakuló személyesebb, közvetlenebb kapcsolat is hozzájárul a sikerhez.
Mindez együttesen lehet a titka annak, hogy a lektorok és a tanulók egyaránt felejthetetlen élményekkel térnek haza ebből az életre szóló kalandból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.