Add csak ide azt a mobilt!

Szepsi/Kassa.

Szepsi/Kassa. Noha az okos- telefonok az oktatást is segíthetik, az iskolákban általában ellenségként tekintenek rájuk.

Nagy István, a Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója szerint náluk is egyre nagyobb kihívást jelent a mobiltelefon-használat korlátozása, de megfelelő helyen és időben a diákok és a tanárok munkáját is segítheti.

Az általunk megkérdezett iskolák szinte mindegyikében tiltják a mobiltelefonok használatát. Vannak olyan helyek, ahol a tanítási órák előtt összeszedik a telefonokat, de olyanok is akadnak, ahol nem csinálnak különösebb felhajtást a mobilhasználat körül. A szepsi iskolaközpont igazgatója szerint az elmúlt években az ő tanintézményükben is rohamosan megnőtt a mobiltelefonok száma, évről évre egyre több gyerek hord magával telefont az iskolába.

„A mobiltelefonok használatáról szóló szabályzat egyebek mellett a szülői tanács által is jóváhagyott iskolai házrendben is szerepel. A telefonokat és különféle okoskütyüket az iskolában nem tilthatjuk be, de úgy hisszük, hogy a tanítási órákon csak kivételes esetekben kerülhetnek elő. Tény, hogy ezek az eszközök a gyerekeknek alkalmat adnak a különféle visszaélésekre: a játékok és a hangok megzavarhatják az órát, a bennük rejlő alkalmazások, az SMS-ezés és egyéb üzenetküldő programok használata elterelheti a diákok figyelmét, mégis előfordul, hogy a telefont oktatási segédeszközként használhatjuuk” – magyarázta Nagy István. Hozzátette, az okosberendezések egyre gyakoribb használata szinte már megszokott, de egy általuk elvégzett felmérés alapján még a diákok is meglepődtek telefonálási szokásaikon. „A felmérésből kiderült, hogy míg a diákok egy része csak napi 1-2 órát tölt a telefonok nyomkodásával, addig többségük akár 4-5 órát is képes elfecsérelni. Az okostelefonok egyre gyakoribb használata olyan folyamat, amelyet nem lehet betiltani. A helyzet kezeléséhez állandóan lépést kell tartani a környezetünkkel” – magyarázta az igazgató.

A kassai ipariban a gyerekek egy sajátos projekttel próbálják orvosolni a helyzetet, a mobiltelefonokat az órák előtt egy adventi naptárhoz hasonló, falra akasztott zsákokból álló „mobilgyűjtőbe” teszik, a szepsi iskolaközpontban pedig olyan sítáborokat szerveznek, ahova a gyerekek nem vihetik magukkal vagy csak nagyon ritkán használhatják telefonjukat. Hanzel Zsuzsanna kassai iskolapszichológus szerint mindazok mellett, hogy az iskolán belüli viselkedés – beleértve a mobilozás korlátozását – a tanárokra hárul, a szülők nevelési módszere is hatalmas szerepet játszik. „Ha a szülő nem szentel kellő figyelmet gyermeke szokásainak, akár a mobilozásból is komoly függőség válhat. A virtuális világ tele van veszélyekkel, és mivel a mai fiatalok rengeteg időt töltenek a közösségi portálokon, megesik, hogy személyes konfliktusaikat és egyéb nézeteltéréseiket is a világhálón át próbálják megoldani. A diákok sokszor nem is tudják, hogy egy negatív, sértő vagy fenyegető jellegű bejegyzés komoly következményekkel is járhat” – magyarázta a pszichológus. Hozzátette, a mobilfüggőség mindezek mellett komoly egészségügyi és lelki problémát, alvászavart, negativitást vagy az osztálytársakkal való kapcsolattartás nehézségeit is okozhatja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?