Sajnos világszerte egyre több a problémás gyermek, akiknek az oktatása, nevelése nagy gondot okoz a pedagógusoknak. Hiába tesznek meg mindent az oktatás színvonalának emelése érdekében, a serdülőkori nehézségek ellen sokszor vajmi keveset tudnak tenni.
Legnagyobb veszélynek az alap- és középiskolás ifjúság van kitéve. Ennek az elszomorító ténynek az apropóján tartott a Selye János Gimnáziumban előadást Klobu-sitzky György, a Budapesti Rendőrtiszti Főiskola adjunktusa, a szemléltetőeszközök széles skáláját felvonultatva. Az előadás címe „Vigyázz magadra! És akkor, és ott jusson eszedbe!” A hallgatóság a város alapiskoláinak hetedikes-nyolcadikos, illetve a középiskolák elsős-másodikos tanulóiból állt össze. Az előadó számos statisztikai adattal támasztotta alá az elmondottakat, melyeket 9-17 éves fiatalok körében végeztek.
Magyarországon mintegy 150 ezren fogyasztanak kábítószert, ugyanakkor altató- és nyugtatófüggőségben mintegy 400 ezren, alkoholfüggőségben 800 ezren szenvednek, és 3 – 3,5 millióra tehető a dohányzók száma. A hallott információk sokak előtt nem jelentenek újdonságot. Például az a tény, hogy a kábítószer testileg-lelkileg is összetöri áldozatát. Azt is tudatosítani kell a szülőknek és a pedagógusoknak, hogy a drog káros hatását minél hamarabb meg kell értetni a fiatalokkal, annak minden felhasználási formájában. Sajnos meghökkentő az iskolások felületes tudása a függőség kialakulásáról. Nem szabad megengedni, hogy a gyerekekben bármilyen tévhit alakuljon ki a drogokról.
Az előadást egy vetélkedő követte, melyben az elhangzott információk alapján kellett a résztvevő diákoknak válaszolniuk.
Mintegy folytatásként november 21-én a dohányzásellenes világnap alkalmából a gimnázium tanulói saját kezűleg terveztek, illetve ragasztottak posztereket a dohányzás káros hatásairól. A program része volt az az előadás, amit három szakorvos tartott az említett témakörről: dr. Bastrnák Tibor, dr. Horváth Lajos és dr. Tóth Péter. Ahogy tőlük is hallhattuk, a jövő évezred ifjú nemzedékét meg kell menteni minden ártó és önpusztító szenvedélytől. A legfontosabb azonban a megelőzés, valamint az, hogy az érintett fiatal ne próbálja egyedül, amatőr szinten megoldani a problémáit, hanem forduljon szakemberhez.
S hogy a szakemberek ismertető, megelőző előadása után mi is lehetne az üzenete a két napnak? A pedagógusoknak az, hogy a tananyag mellett bizony tanítani kell a diákokkal a negatív hatásokkal szembeni ellenállást, a kudarcok kezelését. A kirekesztett gyermekekkel foglalkozni kell! Nem utolsó sorban pedig fel kell áldozni néhány osztályfőnöki órát a cél érdekében!
Az alapszabály azonban csakis ez lehet: értessük meg a fiatalokkal a különféle drogok káros hatását, annak minden felhasználási formáját, hiszen csakis így nőhet az esélye annak, hogy a fiatalok ne próbálják ki!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.