A jövő pedagógiája

Jelen korunkban egész népünk közgondolkodási és műveltségi szintjének emelése prioritást jelent, fogalmazhatnák talán úgy is, hogy országos méretű program. Ennek alapja és feltétele viszont egy magasabb fokú iskolázottsági szint.

A társadalom joggal elvárja, hogy a felnövekvő nemzedék olyan műveltséggel rendelkezzék, amellyel képessé teszi őt a hallhatatlanul növekvő információtömeg befogadására, amelyeknek révén magáévá teheti a társadalom eszméit és együttélési szabályait, amelynek segítségével felkészülhet eljövendő hivatásának betöltésére.

Vajon kinek a feladata a magasabb műveltség igényének megteremtése? Nem vitás, hogy a társadalom egészének, a sajtónak (általában a tömegkommunikációs eszközöknek…), a társadalmi és egyéb közösségeknek.

Az oktatás színvonala

S ha megvan az igény, hogyan kell ezt a társadalmi követelményekhez igazítva kielégíteni? Ennek az ezerarcú kérdésnek most csak egy összefüggését szeretném felvetni. A család – iskola – társadalom egységes nevelési ráhatása nem csupán az iskolai tevékenység tárgya és a pedagógiai befolyás eredménye – ennek jelentősége nyilván elvitathatatlan –, hanem a szélesebb társadalmi-családi tényezők következménye is. A társadalmi struktúra, a társadalmi mikrokörnyezet hatásait tehát a pedagógiai folyamatok szerves elemének kell tekintenünk. Éppen ezért az iskola eredményei vagy kudarcai sem csupán a tanári (tanítói… stb.) tevékenység színvonalában lelik magyarázatukat, hanem szervesen kapcsolódnak a társadalmi fejlődés mechanizmusaihoz. Ez az egyik szál, mely összekötői az iskolát a családdal és a társadalommal. A művelődési esélyek egyenlőségének megteremtését az objektív létviszonyok fokozatos átalakulásától, a társadalmi rétegek anyagi és művelődési viszonyaiban meglevő lényeges különbségek, egyenlőtlenségek fokozatos megszüntetésétől, a kedvezőtlenebb helyzetben levő társadalmi felzárkózásától várja a pedagógia.

E téren az elmúlt több mint tíz évben óriásit léptünk előre. Tettük mindez az „automatizmus” határozott elutasításával, érzékelve és hangsúlyozva a szubjektív tényezők – például a család és az iskola és a társadalom között kapcsolatot teremteni tudó jó tanító tevékenysége – rendkívüli jelentőségét. Az azonos életfeltételeket biztosító társadalmi viszonyok megteremtése. Ide tartoznak a jól felszerelt iskolák (számítógépek, színvonalas tankönyvek, könyvtárak, internet stb.) Ilyen környezetben az iskola oktató-nevelő tevékenysége, valamint a pedagógusok pozitív irányultsága a tanításhoz csak növelheti az érintett iskolák tanulóinak eredményességét és a felvételi vizsgák sikerességét.

A tanulói tudás

ĺme egy példa: a tanulói tudás- és nevelés szintmérések és ellenőrzések igazolják, hogy a szlovákiai magyar tanítási nyelvű alapiskolák és gimnáziumok minden téren felzárkóznak az országos szinthez és így a történelmi örökségként ránk hagyott alapvető művelődési egyenlőtlenségeket már korrigáltuk. Ide tartoznak a jól felszerelt iskolák (számítógépekkel, színvonalas tankönyvek, könyvtárak, internet stb.). Ilyen környezetben a iskola oktató-nevelő tevékenysége, valamint a pedagógusok pozitív irányultsága a tanításhoz csak növelheti az érintett iskolák tanulóinak eredményességét; és a felvételi vizsgák sikerességét. Csak példaként említem, hogy az objektív tudásszint vizsgálat eredménye egyértelműen megállapította, hogy a szlovák és a magyar tanítási nyelvű iskolák (alapiskola, gimnáziumok, ipariskolák és egyéb iskolák…) tanulóinak tudásszintjében nincs lényeges különbség. Ezt ékesen igazolják a magyar diákok kiváló sikerei, és eredményei a különböző nemzetközi vetélkedőkön (matematika, fizika, történelem stb.) Egy kisnyomaték kedvéért, hadd írjam le a Komáromi Selye János Gimnázium IV. B osztályos tanulóinak nevét – megérdemlik – (felkészítő tanáruk Szabó Endre – Bagócsi Szilvia és Rakyta Péter. A két tehetséges diák ugyanis tagja annak az öttagú szlovákiai csapatnak, amely júliusban Szlovákiát képviseli a Dél-Koreában megrendezendő 35. Nemzetközi Fizikai Diákolimpián. Mindezeket alátámasztja az a tény, hogy a magyar tannyelvű alapiskolákban és középiskolában magas szintű oktatás folyik. Tehát elmondható, hogy ezek az iskolák eleget tesznek a támasztott követelményeknek, és megfelelő módon készítik fel a diákjaikat. Egyáltalán nem indokolt az az állítás, hogy a magyar iskolák tanulói később nehezebben érvényesülnek. E témával kapcsolatban idézem Szigeti Lászlót, az oktatási minisztérium államtitkárának szavait: „A csaknem 20 felvidéki magyar gimnázium és szakközépiskolák diákjai közül sokan tanulnak tovább. Elsősorban a gimnáziumokra vonatkozó adatokat ismerem. Vannak olyan gimnáziumaink, amelyekben az érettségizők 90%-a adja be felvételi kérelmét valamely felsőoktatási intézménybe, és a jelentkezőknek mintegy 70%-át fel is veszik. Országos viszonylatban a magyar diákok 70%-a jelzi a továbbtanulás szándékát, az egyetemekre és főiskolákra felvettek aránya pedig 60% fölötti.” Azt hiszem, ehhez nem kell kommentár!

Eredményes tanári tevékenység

Az iskola nem csupán egyszerűen tudomásul veszi a társadalmi-művelődési viszonyok hatását, hanem aktívan formálja azokat. S ez a minden iskolára vonatkozó követelmény hatványozottan érvényes a magyar anyanyelvű iskolák pedagógusaira. Hiszen jó, eredményes tanári tevékenység jelentősen meggyorsítja a művelődési egyenlőtlenségek felszámolásának folyamatát. Sőt, az elmúlt évek tapasztalatai – tapasztalataim – igazolják, hogy a szülők segítségével az iskola jó oktató-nevelő tevékenysége az egész társadalom tudatára is kihat. A szélesebb társadalmi összefüggésekben ágyazódott pedagógiai folyamat mindkét irányban, az iskolán belül, a tanárok és a tanulók, és az iskolán kívül, a közművelődés irányába is hat.

Ezért, ahol a pedagógusok mindennapi apró munkával, jól értelmezett pedagógiai propagandával cáfolták az evolúciónak a „gombnyomásra minden megoldódik” – szerűségét, ott tudatosították: káros a nevelés korlátlan lehetőségeit deklaráló pedagógiai illuzionizmus is, és ennél csak a céltudatos pedagógiai cselekvés társadalomformáló lehetőségeinek lebecsülése károsabb. Ahol a pedagógusok minden társadalomformáló tevékenységet maradéktalanul elvégeztek, csak ott fejtettek ki eredményes eszmei munkát. A fokozott aktivitás ugyanis elképzelhetetlen csupán az „iskola négy fala között” végzett eszmei neveléssel. S ezért mondhatjuk el, hogy mindenütt, ahol formalitás nélkül jól végzeték a minden irányú meggyőző oktató-nevelő munkát az iskolában, a tanulók tudásszintjének emelésében és a szülőknek a magyar anyanyelvű oktatás iránti bizalma elnyerése terén is jelentős eredményeket értek el. És ez így van rendjén, mert az igazán jól értelmezett eszmei oktató-nevelő munka elválaszthatatlan a jó pedagógiai-didaktikai tevékenységtől, hiszen az annak során realizálódik, és így eredményezheti a mélyebb értelmű oktatási folyamatot. Az elkövetkező évek a tudatosodás évei legyenek. Az iskola tevékenységének korszerűsítését, a formai megalkuvás nélküli elvetését kell eredményeznie. Mert a jövő pedagógiája: a permanens önképzés igénnyé tétele. A szándék tisztes és egyszerű: iskoláinkban tömegeket vonzó színvonalas, tudatos ifjúságot nevelő iskola kialakításán kell továbbra is fáradoznunk. Ez az iskola küldetése és hivatásának lényege.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?