A fejlődés záloga lehet

Részletes cikkben számol be május 21-i számában a szlovákiai és romániai magyar tannyelvű egyetemekről a Chronicle of Higher Education, az Egyesült Államokban hetente megjelenő közismert felsőoktatási szakfolyóirat.

Részletes cikkben számol be május 21-i számában a szlovákiai és romániai magyar tannyelvű egyetemekről a Chronicle of Higher Education, az Egyesült Államokban hetente megjelenő közismert felsőoktatási szakfolyóirat. A több mint 450 ezer egyetemi és főiskolai tanár, valamint oktatási szakember által olvasott folyóirat objektív hangvételben tudósít a kisebbségi magyar felsőoktatás helyzetéről, és kiemelten foglalkozik az elmúlt évek áttöréseivel: a romániai Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem, illetve a komáromi Selye János Egyetem létrehozásával.

A szlovákiai helyzet ismertetésekor a cikk megállapítja, a magyarság számára csak szűk lehetőségek állnak rendelkezésre anyanyelvű felsőoktatási tanulmányok folytatására. A tudósító idézi Bauer Editet, a Magyar Koalíció Pártjának alelnökét, aki szerint a magyar ajkú lakosságnak a szlovákokhoz viszonyított alulképzettsége gátló tényezőként hat a magyarság lakta dél-szlovákiai régió fejlődésére. Ennek a negatív tendenciának vethet véget az ősztől induló Selye János Egyetem, amely az első magyar tannyelvű felsőoktatási intézmény lesz Szlovákiában az 1920-as évek óta. Hasonló véleményt fogalmaz meg Király András, a Határon Túli Magyarok Hivatalának főosztályvezetője, aki a cikkben hangsúlyozza: az új intézmény beindítása után a következő cél az oktatás minőségének minél magasabb szintre való emelése lesz a már létező magyar tannyelvű kisebbségi egyetemeken. A magyar tannyelvű egyetemek létrehozása alapvető fontosságú volt a kisebbségben élő magyar közösség megmaradásához és fejlődéséhez, mondta Papp Tamás, az egyetemeknek Észak-Amerikában pénzt és természetbeni támogatásokat gyűjtő Hungarian Human Rights Foundation budapesti irodavezetője. Fontos, hogy a magyar közösség maga igazgassa anyanyelvű felsőfokú oktatási intézményeit, különben a kormányzat vagy az egyetemi szenátus könnyedén korlátozhatja a kisebbségi oktatás lehetőségeit.

Bár Andrei Marga volt tanügyminiszter élesen ellenzi az önálló magyar felsőfokú intézményt, Nagy László, a BBTE magyar nemzetiségű rektorhelyettese szerint a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a BBTE együttesen tudják kielégíteni a magyar nyelven továbbtanulni szándékozó diákok Erdély szerte mutatkozó igényeit. A cikk megállapítja, a magyar nyelvű felsőoktatást ellenző nacionalista hangok visszaszorulóban vannak. Míg olyan szélsőséges politikusok, mint Vladimír Mečiar vagy Gheorghe Funar a 90-es években még politikai tőkét tudtak kovácsolni a mesterségesen gerjesztett magyargyűlöletből, addig mára Magyarország és a szomszédos országok viszonyának javulása jelentős előrelépéseket eredményezett a felsőoktatás terén. A helyi egyetemi szakembereket és diákokat is megszólaltató, valamint tényekkel, adatokkal és térképpel alátámasztott cikk egyedülálló alkalmat teremt a magyar kisebbségi felsőoktatás intézményeinek széles körű nemzetközi bemutatkozására, népszerűsítésre valamint külföldi szakmai kapcsolatok építésére. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?