A Comenius Egyetem magyar nyelv és irodalom tanszékén a Mesterkurzus sorozatban tartott előadást Bodó Csanád, az ELTE magyar nyelv- történeti, szociolingvisztikai és dialektológiai tanszé- kének habilitált docense.Szociolingvisztikai jellegű előadásában előbb a „csángó nyelv” és a „csángó nyelvjárás
A csángó beszédmódokról

A Comenius Egyetem magyar nyelv és irodalom tanszékén a Mesterkurzus sorozatban tartott előadást Bodó Csanád, az ELTE magyar nyelv- történeti, szociolingvisztikai és dialektológiai tanszé- kének habilitált docense.
Szociolingvisztikai jellegű előadásában előbb a „csángó nyelv” és a „csángó nyelvjárás” fogalmakat járta körül, majd a jelenkori moldvai magyar nyelv regisztrálásának kérdéseivel foglalkozott, végül saját gyűjtésből származó csángó beszédmódokat mutatott be.
A tanszék hallgatói sok új ismerettel gazdagodtak. Megtudták, hogy a moldvai csángó magyar nyelvváltozatok „felfedezése” a 18. század végétől a 20. század elejéig tartott, míg a csángó elkülönítése más változatoktól a 20. század első felére tehető. A kutatók három területi változatát különböztetik meg a csángónak: az északit, melyben a Halotti beszéd és könyörgés nyelvével való hasonlóságokat vélnek felfedezni; a délit, melyben Balassi idejére jellemző nyelvi elemek jelennek meg; végül a székely csángót, melynek beszélői Mikes Kelemen nyelvén ejtik a szót. Bodó Csanád bemutatóval is készült mindhárom beszédmódból, ezek fő sajátosságait irodalomtörténeti példákon szemléltette.
Az előadás további részében szó esett a csángó gyerekek anyanyelvoktatásáról is, mely korántsem mondható megfelelőnek: az iskolában mindössze heti három alkalommal szerezhetnek ismereteket az anyanyelvükön. Ezt különféle kisebbségi szervezetek azzal próbálják ellensúlyozni, hogy táborokat rendeznek a Székelyföldön, ahol a csángók gyermekei közelebb kerülhetnek anyanyelvükhöz.
Érdekes részét képezték az előadásnak azok az interjúkból kiragadott részletek, melyekben a kutató beszédszokásaikról faggatott moldvai csángó adatközlőket. Egyebek mellett az is kiderült belőlük, hogy az iskolában megbélyegzik azokat a tanulókat, akik nem a többség nyelvét használják. Ez az erőltetett folyamat asszimilációhoz vezet, melynek hatására a csángó népesség gyors ütemben fogy, így a különlegesnek mondható csángó nyelvváltozatokat is egyre kevesebben beszélik anyanyelvi szinten.
Kiss Tamás
kiadványszerkesztő szakos
hallgató
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.