Hogyan lehet sütőben levest "sütni"? Ráadásul kacsából?
Ma egy nagyon különleges receptet osztok meg veled, méghozzá egy olyan levesről, amely a sütőben készül. Ha már lúd, legyen kövér, ez egy kacsaleves.
Hogyan lehet sütőben levest "sütni"? Ráadásul kacsából?
Ma egy nagyon különleges receptet osztok meg veled, méghozzá egy olyan levesről, amely a sütőben készül. Ha már lúd, legyen kövér, ez egy kacsaleves.
Azoknak, akik nem kedvelik a sertés- vagy marhahúst, de valami különleges fogásra vágynak, a kacsa ideális választás. A sütőben sült kacsaleves első pillantásra bonyolultnak tűnhet, pedig igazán egyszerű elkészíteni, a végeredmény pedig egy laktató fogás, amivel nagy sikert arathatsz majd a családod vagy a vendégeid körében.
Vágjunk bele!
Sütőben sült kacsaleves savanyú káposztával és burgonyagombóccal
Hozzávalók a leveshez
1 egész háztáji kacsa
2 szál sárgarépa; 3-4 cm-es darabokra vágva
2 szál fehérrépa; 3-4 cm-es darabokra vágva
1 fej vöröshagyma; vékonyra vágva
1-2 szál póréhagyma; 2 cm-es karikákra vágva, zöldje nélkül
3-4 gerezd fokhagyma; aprítva
200 g savanyú káposzta; kissé átmosva
2 dl fehérbor
5-10 szem egész bors
2-3 db babérlevél
2-3 ek tejföl
Só; ízlés szerint
Hozzávalók a burgonya gombóchoz
500 g burgonya; héjában főtt, áttörve
1 ek búzadara
1 ek kacsazsír; ami kisül a kacsából
1 db tojás
15-20 dkg liszt
2-3 ek étkezési keményítő
1-2 csipet só
Elkészítés
A kacsáról a combokat, melleket és szárnyat levágjuk, majd a combot ki is csontozzuk, a szárnyakat az ízületek menetén daraboljuk. A csontozott combot és mellet is 2-3 cm-es darabokra vágjuk. A filézett kacsa csontjait ne dobjuk ki, azt is belesütjük a levesbe.
Egy nagyobb méretű, magas falú kerámia edénybe vagy magas falú tepsibe, sütőpapírra elrendezzük a kacsahúst és a csontjait, sózzuk, majd előmelegített, 200 Celsius-fokos sütőbe tesszük, míg a hús és a csont szép aranybarnára sülnek. Nagyjából 50-60 perc alatt.
Ha elkészült, kivesszük a sütőből, leöntjük róla a kisült zsírt, és ha kerámiában sütöttük, hozzáadjuk az összes többi zöldséget: darabolt sárgarépát, fehérrépát és pórét, vöröshagymát, aprított fokhagymát és a kiáztatott savanyú káposztát is. Hozzáadjuk a fehérbort és annyi forró vizet, hogy gazdagon ellepje. Ízesítjük egész borssal, babérlevéllel és sóval. Egy jó tanács, a babért és borsot kössük üres teafilterbe, úgy nem harapunk rá, és nem kell keresgélni tálaláskor.
Visszatesszük a sütőbe, a hőmérsékletet levesszük 180-190 fokra és újabb 40-50 percig sütjük, míg a zöldségek és a hús elkészülnek, illetve a lé fele elpárolog és szép sötét aranyszínű nem lesz. Sütés közben célszerű két-három alkalommal óvatosan megkeverni, hogy a zöldség és hús egyenletesen készüljön, illetve többször kóstoljuk, ha nem elég sós, ízesítsük.
Amíg „sül a leves”, bőven van időnk a gombócot elkészíteni.
A héjában főtt, hideg, áttört burgonyát elkeverjük a többi hozzávalóval, de ne dolgozzuk sokáig, mert nagyon nyúlóssá válhat! A kész tésztából egyforma méretű gombóckákat készítünk, nagyjából 2-3 cm átmérőjűeket. Lisztezett, sütőpapírral bélelt tepsire gyűjtjük a gombócokat, majd gyöngyöző, sós vízbe főzzük készre. Ha feljönnek a víz tetejére a gombócok, további 2 percig főzzük, majd vegyük ki őket és hagyjuk maguktól lehűlni.
50 perc alatt elkészült a leves.
Tálalás előtt vegyük ki a csontokat, rájuk már nincs szükség. Tegyük bele a forró levesbe a gombócokat, hogy felmelegedjenek, majd azonnal tálalhatunk is, frissen vágott snidlinggel szórjuk a tetejét! Nagy kanál tejfölt adhatunk hozzá, ha szeretnénk.
Kedvet kaptál egy finom, nem mindennapi leveshez? A minőségi alapanyagot nálunk megtalálod, ráadásul házhoz is visszük! Az elérhetőségért látogasd meg a Facebook oldalunkat és a honlapunkat.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.