Hazai siker a Groupama Arénában, megvan a Fradi első Európa-ligás győzelme (FOTÓK)

Fradi

Az EL-főtábla harmadik játéknapján a Ferencváros labdarúgócsapata megszerezte első pontjait, megérdemelten győzte le 1:0-ra a francia Nice-t.

Fergeteges hangpárbajt vívott egymással a két csapat szurkolótábora, már jóval a meccs kezdete előtt. Még csak a presscentrumban rakodtuk le a dolgainkat, amikor meg-megremegtek az ajtók a hatalmas hangerőtől. A hazaiak – mondhatni szokásosan – csordultig megtöltötték a kapu mögötti lelátókat, és egy hatalmas, 1956-ra emlékező élőképpel üdvözölték a pályára lépö tizenegyeket.

Meg kell hagyni azonban, ha létszámban nem is, decibelekben igen komoly kihívóra akadtak a nizzaiak személyében. A francia „fekete sereg” ugyan csak a szektoruk felét töltötte meg, de valószerűtlenül hangosak voltak, talán az egészen komoly dobarzenáljuk miatt is.

Mindenesetre óriási hangulatban kezdődött a meccs, a tapogatózó percek ellenére. A vendégek meggyőződhettek róla, hogy lapunk jóslata bejött, ferencvárosi oldalon Gartenmann és Rommens is kezdett, a Civic-Ramírez párosból pedig (a Tottenham elleni meccstől eltérően) ezúttal csak a bosnyák légiós kapott bizalmat Pascal Jansen vezetőedzőtől.

Az első negyedóra legnagyobb veszélyét Diop nevéhez fűződött, aki egy szép nizzai adogatás végén közelről perdített kapura, Dibusz azonban nagyot védett. A Ferencváros a lehető legegyszerűbben válaszolt, Zachariassen beívelt szabadrúgását a rövid sarokra bemozgó Cissé fejelte be, a kapufa és Bulka kapus együttes érintésével – 1:0.

Az ünneplés után kissé riadt várakozás következett, két nizzai játékos a félpályánál csúnyán összefejelt. Hosszú percekig tartott az ápolás, s az sem sejtetett túl sok jót, hogy mindez négy kifeszített Fradi-zászló mögött zajlott. Annál őszintébb volt a Groupama Arénában felhangzó taps, amikor mindkét érintett folytatásra jelentkezett, igaz, Diop egy szép nagy turbánnal a fején.

A Nice játékosai leginkább ivásra használták ki a kényszerszünetet, míg a Fradi szakmai stábja trióban magyarázott a partvonal mellett Kadyéknak. Lehet, sejtették, a franciák percei következnek – ha így volt, tanácsaik meghozták az eredményt, a Nice a mezőnyfölény ellenére nem jelentett veszély Dibusz kapujára. Ellenben Kady szabadrúgása és Zachariassen ismétlése annál inkább a franciákéra.

A vendégek nem igazán találták a rést a Fradi védelmén, ellenben a kontrák is elmaradtak, mivel labdavesztés után mindig gyorsan visszazártak. Egyetlen alkalommal, a ráadás perceiben viszont lemaradtak a franciák, Kady és Abu Fani 2 az 1 elleni „rávezetése” azonban Bulka kapus szép vetődésével zárult.

A második félidő elején már sokkal inkább egymásnak rontottak a csapatok: Guessand szlalomozásának az utolsó pillanatban vetett véget egy hazai becsúszás, de a másik oldalon is csak egy éppenhogy-mentés vagy egy jobb labdaátvétel hiúsította meg az ajtó-ablak ziccert.

A szűnni nem akaró, két oldali buzdítás mellett lassan visszaállt az első 45 percre érvényes képlet az enyhe vendégfölénnyel. A ferencvárosi kontrák viszont bátrabbak voltak a kissé már kinyíló franciák ellen. Varga Barnabás fejesét (igaz, kontra helyett egy szép akció végén) a gólvonal elől kellett kivágnia a Nice egyik hátvédjének.

A franciák védelme ugyanezt már csak szemmel tette a 71. percben, amikor Makreckis és Traoré végigszáguldott a jobb oldalt, de utóbbi gurításáról a hosszú sarkon egy cipőspiccnyivel lemaradt Zachariassen.

A tömeges cserék után a Fradi már érezhetően nem erőltette az előrejátékot, míg a Nice oldalán épp az erőlködés miatt tűnt kilátástalannak, hogy változtassanak az eredményen.

A 84. percben a csereként, kiugorni készülő Saldanhával szemben Rosario szablytalankodott – a jelenetet egy kisebb eszmecsere követte a játékvezető és 2–2 játékos részvételével. A fradisták a lap szükségességéről, a vendégek az ellenkezőjéről próbálták meggyőzni a láthatóan hezitáló görög bírót. Végül Traoré szövegelésért sárgát, Rosario azonban (teljesen jogosan) pirosat kapott.

A hajrában az eredmény már nem változott, az újabb ötperces ráadásban a majdnem telt házas Groupama Aréna ismét hatalmas hangerővel éltette kedvenceit.

A Ferencváros ezzel első három pontját könyvelhette el a második számú európai kupasorozatban, amelyet november 7-én, a Dinamo Kijev vendégeként folytat majd.