Munkavállalás nyugdíj mellett

35 526 nyugdíjas dolgozott tavaly járulékkedvezménnyel

Sok nyugdíjas vállal munkát – egyrészt mert a járandóságok nagyon alacsonyak, és többen szegénységi kockázatnak vannak kitéve, másrészt lélektani szempontból is hasznos lehet egy kicsit dolgozni.

Nem is olyan régen a szeniorok még nehezen találtak munkát. Ha egy idős személyt nem sokkal a nyugdíjkorhatár elérése előtt elbocsátanak, sokszor nem képes új állást szerezni, ezért néhányan inkább a korengedményes nyugalmazást választják. A cégek azonban taktikát változtattak: egyre többen alkalmaznak nyugdíjasokat. A diákokhoz hasonlóan ugyanis megéri őket foglalkoztatni. A szeniorok lojálisak, rendszerint illedelmesebbek és precízebbek a fiataloknál. Főleg azokban az ágazatokban kitűnően alkalmazhatóak, ahol nem igényelnek jó kézügyességet, finom motorikát és nagy erőkifejtést. Ráadásul a szeniorok nem igényesek, alacsonyabb bérért is hajlandók dolgozni, ugyanis a nyugdíjak alacsonyak, és az alkalmi vagy a részmunkaidős munkáért kapott jutalommal legalább némileg javítani akarnak az anyagi helyzetükön.

Hogyan keressen munkát?

Először is nyitott szemmel kell járni: az üzletekben, a község hirdetőtábláján, újságokban, de még a buszmegállókban is gyakran látni álláshirdetéseket. Lehet érdeklődni a volt munkahelyen, ismerősöknél, s aki ért az internethez, még több ajánlat közül tud választani. A munkaajánlatokat nemcsak közvetlenül a kiszemelt társaságok, cégek weboldalán lehet böngészni, hanem vannak olyan speciális oldalak is, melyek összegyűjtik a hirdetéseket, felhívásokat, s egy helyen lehet belőlük válogatni. Az egyik legnagyobb ilyen oldal a kariera.sk – több száz hirdetést tartalmaz az összes kerületből, a különböző ágazatokból.

Meg lehet szólítani konkrét cégeket is, levelet lehet írni, melyben a nyugdíjas érdeklődhet az esetleges munkalehetőségek iránt, felajánlhatja szolgálatait. Akinek nincs kedve önéletrajzokat írni, telefonálgatni, az felkereshet valamilyen munkaközvetítő ügynökséget – az mindent elintéz az ügyfél helyett, de ezért közvetítői díjat számlázhatnak. Óvakodjunk az olyan ügynökségtől, amely előre elkéri a közvetítői díjat!

Megfelelő pozíciók

A kínálat viszonylag széles. A megfelelő tevékenység kiválasztásakor tekintettel kell lenni az idős személy egészségi állapotára, hogy az esetleges munkavégzés következtében az ne romoljon. A nyugdíjasok körében például a következő pozíciók népszerűek: informátor, portás, szakács, eladó, pénztáros, takarító, ápoló, postás stb. A fiatalok ritkán vállalnak ilyen munkát, inkább külföldön próbálnak szerencsét, ahol magasabbak a fizetések.

Meg lehet próbálni otthon végezhető munkát is keresni, ilyen például a könyvelés, ami pszichikailag igényes feladat, és előzetes tapasztalatokat követel. Főállásban és részmunkaidőre egyaránt betölthető, és lehet dolgozni csak bizonyos cégek, pár ügyfél számára. Ugyancsak otthon végezhető tevékenység a fordítás. Előnye, hogy saját ügyfeleket lehet megszólítani például az internet közvetítésével.

Dupla nyugdíjemelés

A dolgozó szeniorok járandóságát a Szociális Biztosító nemcsak törvényből kifolyólag, a nyugdíjasinfláció alakulása szerint valorizálja, hanem a nyugállományban szerzett új biztosítási időszak alapján is megemeli a nyugdíjat. Amikor valaki benyújtja a nyugdíjkérelmét, a Szociális Biztosítónak a nyugdíj kiszámításakor figyelembe kell vennie az összes olyan időszakot, amikor az adott személy része volt a nyugdíj-biztosítási rendszernek. Ha valaki nyugdíjasként tovább dolgozik, a munkaviszony befejezése után, ha akarja, kérheti nyugdíja átszámolását. A biztosító ezt „saját magától” is megteszi, éspedig mindig év elején, március végéig. Az emelést nem kötik a társadalombiztosítás megszűnéséhez, a dolgozó nyugdíjasok járandóságát évente akkor is átszámolják, ha még tart a munkaviszonyuk.

Rokkantnyugdíjasok

A rokkantnyugdíjasokra nem vonatkoznak munkavállalási korlátozások, sőt, a munkaviszony megszűnése után ők munkanélküli-segélyben is részesülhetnek. Ugyanakkor az ő járandóságukat nem számítják át, hiába dolgoznak, ez alapján nem számíthatnak magasabb rokkantsági nyugdíjra. Ellenben a munkavégzés alatt szerzett társadalombiztosítási időszakokat figyelembe fogják venni, amikor jogosultságot szereznek az öregségi nyugdíjra. Vagyis amikor elérik a nyugdíjkorhatárt, igényelhetnek öregségi nyugdíjat, s az SP az életük során szerzett biztosítási időszakot is figyelembe véve meghatározza az öregségi nyugdíj összegét. Ha az magasabb lesz a rokkantsági nyugdíjnál, a nagyobb összeget fogják folyósítani.

Vállalkozás nyugdíj mellett

Aki mindenképpen javítani akar a jövedelmén, ám képtelen elhelyezkedni, illetve korkedvezményes nyugdíjasként a havi járandóságát sem akarja elveszíteni, annak megoldást jelenthet, ha kiváltja a vállalkozói engedélyét. Az egyéni vállalkozóknak a vállalkozás első évében nincs semmilyen kötelezettségük a Szociális Biztosítóval szemben, nem kell nyugdíjbiztosítást fizetni, nem is állítják le a korengedményes nyugdíj folyósítását. Később pedig a vállalkozásból befolyt haszon alapján lehet mérlegelni, mi éri meg jobban: tovább vállalkozni vagy csak nyugdíjasnak maradni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?