A hulladékok szelektálása azt jelenti, hogy a keletkező papír-, fém-, üveg- és műanyaghulladékot különválogatva gyűjtjük. Ez többféle módon lehetséges. Gyűjthetjük 4 kukába szelektálva, vagy egy kukába az összeset, külön a nem újrahasznosíthatóktól, ha egy utcai szelektív gyűjtőszigetnél ezt később szelektáljuk.
Mit jelent a szelektív hulladékgyűjtés?
A hulladékok szelektálásA hulladékot célszerű tömöríteni a jobb helykihasználás érdekében, vagyis például a műanyag palackokat összetaposhatjuk, összenyomhatjuk. Így négyszer kisebb helyet foglal a kukában, és az elszállítási költségek is kisebbek lesznek. Fontos, hogy a papír ne legyen szennyezett, zsíros. Figyelni kell arra is, hogy nem kerülhet a papírgyűjtő konténerbe más alapanyag, például füzetborító, nejlonfólia, műanyag kötözőzsinór, ragasztószalag (például dobozok lezárásához használt).
Sok helyen még egybe gyűjtik az összes üvegfélét, de akad olyan település is, ahol az üveget két nagy csoportba válogatják: fehér és színes üvegre. Fehér üveg: a tiszta, kiöblített italos és egyéb, a háztartásban már feleslegessé vált színezetlen üveg tartozik ide. Tükröt, ablaküveget, villanykörtét, szemüveget, nagyítót, drótszövetes üveget, kerámiát, porcelánt, neoncsövet ne dobjunk ide! Színes üveg: színes (zöld, barna, sárga) italos, parfümös, konzerves üvegek tartoznak ide. Ne dobjunk bele színezetlen, azaz fehér üveget, drótszövetes üveget, katedrálüveget, kerámiát, porcelánt! Az üvegekről távolítsuk el a fémkupakokat!
A műanyagot gyűjtő kukákba üdítős, ásványvizes PET-palackokat, kiöblített háztartási flakonokat és azok lecsavart kupakjait, háztartásban előforduló tiszta fóliát dobhatunk. A tejes és gyümölcsitalos (kombinált) dobozokat ki kell mosni, és tapossuk laposra! Ne dobjunk ide zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett flakont, tejes, joghurtos poharat, margarinos dobozt, illetve egyéb műanyagnak ítélt hulladékot!
A különböző betonkeverékek, téglák, csempék, kerámiaburkolatok stb. apró építési hulladéknak minősülnek. Ha nem tudjuk otthon felhasználni vagy újrahasznosítani, akkor a kommunális hulladék közé dobhatjuk, ha kevés van belőle. A nagyobb mennyiséget gyűjtőudvarba szállíthatjuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.