Az adóbevallás kidolgozása első ránézésre bonyolult feladatnak tűnhet, szükség esetén adószakértő tanácsát is kikérhetjük.
Noha a jövedelemadó-bevallásokat már január 1-jétől le lehet adni, sokan rendszeresen márciusra hagyják a dolgot, sőt egyesek az utolsó pillanatban, nem sokkal a törvényes határidő lejárta előtt juttatják el az adóhivatalba. Az idén március 31. húsvét vasárnapra esik, ezért a határidőt kitolták az ezt követő első munkanapra, április 2-ára.
A 2023. évre vonatkozó adóbevallást az köteles kidolgozni, akinek a tavalyi egész évi adóköteles bevétele túllépte a 2461,41 eurót, illetve, ha veszteséget mutat ki. Az összjövedelembe beleszámítódik mindenféle bevétel, amelyből adózni kell, illetve amely nem mentesül az adó alól.
Kinek nem kell?
Azok, akiknek a tavalyi összbevételük nem haladta meg a 2461,41 eurót, és nem mutattak ki veszteséget, nem kötelesek adóbevallást kidolgozni, de esetenként megérheti (például a diákoknak vagy a nyugdíjasoknak). Ha valaki ennél az összegnél többet keresett, de kizárólag alkalmazotti fizetése volt, és február közepéig megkérte a munkaadóját az éves adóelszámolás elvégzésére, akkor most ugyancsak nem kell adóbevallást kidolgoznia. Mentesül a nyomtatványok kitöltése alól az is, akinek tavaly csak olyan jövedelme volt, amelyből forrásadót vonnak le.
Adómentes bevételek
Adómentes jövedelemnek minősül az, amiből bizonyos élethelyzetekben nem kell adót fizetni. Elsősorban azok tartoznak ide, amelyek az államtól származnak a legalapvetőbb életfeltételek biztosítására. Főleg az állami támogatásokról, segélyekről, hozzájárulásokról van szó. Ilyen a táppénz és baleseti táppénz, az ápolási díj, az összes nyugdíjtípus, a munkanélküli-segély, az anyasági támogatás, a családi pótlék, a gyes, a gyermek születésekor járó vagy az ikrek esetében fizetett támogatás, a szociális segély, a kártérítések, az állami ösztöndíjak, a 350 eurót nem meghaladó nyeremények, díjak, ajándékozásból és öröklésből származó bevétel.
Kétféle nyomtatvány
A bevétel jellegétől függően a természetes személyek kétféle űrlap közül választhatnak. Az A típusú adóbevallást azoknak kell kitölteniük, akiknek csak alkalmazotti bevételük volt – függetlenül attól, hogy rendes munkaszerződésre vagy megbízásos szerződésre dolgoztak. Akinek volt még más adóköteles jövedelme is, annak B típusú adóbevallást kell készítenie. A B típusú űrlapot azok szokták kitölteni, akiknek volt bevételük vállalkozásból, bérbe adásból, ingatlaneladásból, művészi teljesítményből. Az összes bevétellel egyetlen űrlapon kell elszámolni.
Bonyolult számítások?
Az adóbevallás lényegében arról szól, hogy összeírjuk az összes tavalyi jövedelmet, kiszámoljuk, hogy abból mennyi adót kellett volna fizetni, és azt összehasonlítjuk a bevételekből ténylegesen levont adóelőlegekkel. Ideális esetben a két szám megegyezik. Jó esetben kiderül, hogy tavaly túl sok adóelőleget fizettünk, és a különbözetet most visszakérhetjük. Rosszabb esetben adóhátralék jön ki, amit március végéig rendezni kell. Ezenkívül élhetünk bizonyos adókedvezményekkel.
Azok után a bevételek után, melyek az elmúlt évben nem lépték túl a létminimum 176,8-szorosát, ami 2022-ben 41 445,46 euró volt, 19 százalékos adót kell fizetni. Az említett összeget túllépő bevételt már 25 százalékos adóval sújtják.
Aki nem tesz eleget a kötelességének, azt megbüntethetik, ezenkívül késedelmi kamatot is számláznak. A bírság 30 és 16 000 euró között mozoghat.
Határidők
A jövedelemadó-bevallásokat mindig az adott adózási időszak befejeződése után legkésőbb 3 hónapon belül kell eljuttatni a lakhely szerint illetékes adóhivatalba. Akik már most tudják, hogy valamilyen okból nem képesek tartani a március végi, illetve a húsvéti ünnepek miatt az április 2-ai határidőt, 3 hónap haladékot intézhetnek úgy, hogy írásban a határidő lejárta előtt bejelentik az adóhivatalnak, hogy később, azaz június 30-áig adják le az űrlapot. Aki külföldi bevételekkel is el akar számolni, a határidőt 6 hónappal, maximum szeptember 30-áig is kitolhatja. Ha az adózó meghal, az év arányos részére vonatkozó adóbevallást az örököse dolgozza ki a halál bekövetkezésétől számított 3 hónapon belül, illetve ez esetben is lehet halasztást kérni. A kitöltött nyomtatványokat személyesen, postai úton vagy elektronikusan is eljuttathatjuk az adóhivatalba.
Adómentes részek
Nem kell a teljes bevételünkből adózni: az adóalap a jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott tételekkel csökkenthető. Az adózóra vonatkozó adómentes rész azt az alapösszeget jelenti, amelyet mindenki leszámíthat a jövedelméből, adózni csak a maradék összegből kell. Az adómentes rész összege az adott évben szerzett jövedelem nagyságától függ, és a létminimum időszerű összege alapján határozzák meg, éspedig annak a 21-szerese, ami a 2023-as évre 4922,82 euró. Ez az összeg akkor érvényes, ha az éves adóalap nem lépi túl a létminimum 92,8-szorosát, azaz a 21 754,18 eurót. Átlagon felüli fizetés esetén az adómentes rész fokozatosan csökken, és a következő képlettel számítják ki: (44,2 x létminimum) – (adóalap / 4). Minél magasabb jövedelme van valakinek, annál alacsonyabb adómentes részt tud leszámolni.
Kedvezmény házastársra
Ha az egyik házastársnak nagyon alacsony vagy egyáltalán nincs jövedelme – anyasági szabadságon vagy gyesen volt, egészségkárosult, gondozott valakit, munkanélküli volt stb. –, a másik csökkentheti az adóalapját a házastársra vonatkozó tétellel, de ennek összege nem azonos az adózóra vonatkozó adómentes résszel. A konkrét összeg az adózó adóalapjától és attól függ, hogy a házastársnak mekkora volt a bevétele. Ha az adózó adóalapja alacsonyabb a létminimum 176,8-szorosánál (41 445,46 euró), és a házastársnak nem volt saját bevétele, akkor az adómentes rész a létminimum 19,2-szerese, ami a 2023-as évre 4500,86 euró. Ha a házastársnak volt saját bevétele, de az kevesebb 4500,86 eurónál, akkor az adómentes rész ennek az összegnek és a saját bevételnek a különbözete. Ha a házastárs bevétele magasabb a létminimum 19,2-szeresénél, a rá vonatkozó adómentes rész nulla.
Ha az adózó adóalapja túllépi a létminimum 176,8-szorosát, és a házastársnak nem volt saját jövedelme, a rá vonatkozó adómentes rész a létminimum 63,4-szeresének és az adóalap negyedének a különbözete. Ha az eredmény kisebb nullánál, az adómentes rész nulla. Ha a házastársnak volt saját bevétele, akkor a létminimum 63,4-szeresének és az adóalap negyedének a különbözetét csökkentik a házastárs bevételével. Ha az eredmény kisebb nullánál, az adómentes rész nulla.
Év közben nem érvényesíthető a házastársra vonatkozó adómentes rész, és az élettársak egyáltalán nem élhetnek ezzel a lehetőséggel.
3. pillér
Akinek van kiegészítő nyugdíjbiztosítása, azaz a nyugdíjrendszer 3. pillérébe önként rendszeresen utal át bizonyos összeget, az ide befizetett tételekkel csökkenthető az adóalap – így összesen 180 eurót lehet leírni.
Adóbónuszok
Nemcsak az adóalapot, hanem közvetlenül az adót is lehet csökkenteni két tétellel: a gyermekek után érvényesíthető, valamint a jelzáloghiteles adóbónusszal. Az utóbbit év közben nem lehet érvényesíteni, csak most, az év eleji elszámolás során lehet elintézni. Azok a 35 évnél fiatalabbak, akik lakásszerzés céljából jelzáloghitelt vettek fel, így közvetlenül az adójukat csökkenthetik a befizetett kamatok 50%-ának megfelelő mértékben, maximum 400 euróval.
A gyermekek után érvényesíthető adóbónuszra az a szülő jogosult, akinek adóköteles jövedelme eléri legalább a minimálbér 6-szorosát. Ez a kedvezmény egész évben, folyamatosan, havonta vagy egy összegben az adóbevallás elkészítése során érvényesíthető. Egyszerre csak az egyik szülő igényelheti. Jelenleg az adóbónusz kétszintű: 18 éves korig 140 euró, 18 év felettiek után pedig 50 euró jár. Továbbá van egy megkötés is: az adóbónuszt csak a jövedelemadó bizonyos részéig lehet érvényesíteni, éspedig a gyermekek számától függően. Akinek egy gyereke van, az legfeljebb az adóalapja 20%-ának megfelelő adóbónuszban részesülhet. Két gyermek esetében 27%, három gyereknél 34%, négynél 41%, öt után 48%, hat és annál több gyermek esetében pedig 55% a felső határ.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.