Leggyakrabban a csecsemőket hagyják el

<p>Minden gyereknek joga van ismerni a szüleit, és joga van ahhoz, hogy szülei viseljék gondját &ndash; szögezi le az ENSZ Gyermekjogi Egyezményének 7. cikkelye.</p>

Ha egy gyereket elhagynak, a vér szerinti szülők nem hajlandók vagy nem képesek gondoskodni róla, a gyermek joga sérül. Összeállításunkban azoknak szolgálunk útmutatóval, akik az örökbefogadást vagy azt fontolgatják, nevelőszülőként gondoskodnak az elhagyott gyermekekről. Az Európai Unió Daphne III. Programjának keretében a közelmúltban európai kutatást végeztek a gyerekek elhagyásáról. A 27 megszólított tagországból 22 kapcsolódott be a kutatásba, és kiderült: Szlovákiában volt a legmagasabb az elhagyott kisgyerekek aránya, ezt követte Csehország, Lettország és Lengyelország.
 Miért hagyja el a szülő gyermekét
A gyerekek elhagyásának fő oka a szegénység, az anyagi problémák. További gyakori okok: éretlen vagy egyedülálló az anya; hiányosak a fogamzásgátlással és a terhességmegszakítással kapcsolatos ismeretek; a megszületett gyermek fogyatékossága; a szülés utáni depresszió; mentális betegség; a megfelelő családsegítő szolgáltatások hiánya; a fogyatékos gyerekeket nevelő családok támogatásának (napközbeni ellátás, speciális ellátások) elégtelensége.Leginkább a csecsemőket és kisgyerekeket hagyják el, a gyermekotthonokban azonban mégis belőlük van kevesebb. Őket gyorsabban örökbe fogadják, mint a nagyobbakat. Ugyancsak hátrányban vannak azok, akiknek több testvérük van – főleg ha romák. Szlovákia megalakulása után az országban mintegy 9500 gyermek nem élt a biológiai szüleivel, kétharmaduk gyermekotthonba került, harmadukról nevelőszülők gondoskodtak. Húsz év alatt az arányok változtak: harmaduk él állami intézményben, kétharmaduk professzionális vagy nevelőszülőknél, ám összességében nem csökkent az elhagyott vagy a családjukból kiemelt kiskorúak száma. A rendszerváltás óta a gyermekotthonok óriási változáson estek át, családiasabbá váltak, de továbbra is érvényes: ez csak egy intézmény, mely végrehajta a bíróság döntését arról, hogy a gyermeket állami gondozásba kell venni.
 Átalakuló gyermekotthonok
 Az intézmény a biológiai családot helyettesíti, otthont nyújtó szakellátást biztosít az ideiglenes hatállyal elhelyezett, az átmeneti és a tartós nevelésbe vett gyermekek számára, 25 éves korig utógondozói ellátást biztosíthat a fiatal felnőtteknek. Szlovákiában 85 gyerekotthon működik, ebből 65 állami, 20-at pedig nem állami, de erre akkreditált szervezetek létesítettek. Az utóbbi években igyekeztek csökkenteni az egy épületben elhelyezett gyermekek számát, kisebb csoportokat, családias környezetet alakítottak ki, sok helyen professzionális családok tevékenykednek. Ideális esetben – miután a szülők ismét alkalmassá válnak a gondoskodásra – a gyermek visszatérhet biológiai családjához. Ha erre nincs lehetőség, a gyermekotthonnál sokkal jobb megoldás, ha nevelőszülőkhöz kerül, vagy örökbe fogadják. Aki állami gondozásba vett gyermekről szeretne valamilyen formában gondoskodni, a lakhelye szerint illetékes szociális ügyi hivatal gyermekvédelmi és gyámügyi részlegén érdeklődhet a lehetőségekről. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?