Jelenleg nincs ombudsmana Szlovákiának, de vajon szükség van rá egyáltalán? Miben tud segíteni a polgároknak? Az egyszerű emberek is fordulhatnak hozzá segítségért? A fogas kérdésre – olvasói levél alapján – ifj. Mészáros Lajos jogász válaszol.
Hogyan segíthet az ombudsman?
Szüleimtől örököltem egy kisebb házat, amelyet feleségemmel szeretnénk átépíteni. A gondunk az, hogy az Építésügyi Hivatal már több mint másfél éve nem adta ki az építkezési engedélyt, pedig rég leadtunk minden szükséges dokumentumot. Tőlünk már régen nem is kértek semmit, ám eddig a pandémiára, a hivatal leterheltségére, mostanában pedig a szabadságos időszakra és létszámhiányra is kibeszélik magukat. Hiába fordultunk írásos panasszal városunk polgármesteréhez, ő sem segített. Az építőanyagok árai pedig rohamosan nőnek. Valaki azt mondta, forduljunk az ombudsmanhoz, de az ő hivatala is megüresedett, és huzavona van az új személye körül. Egyébként sem tudunk szinte semmit az ombudsmanról: mi a feladata, és esetleg hogyan tudna segíteni a mi esetünkben?
Az ombudsman svéd szó, jelentése állampolgári panaszokat vizsgáló tisztségviselő. Az állampolgári jogok biztosának vagy az alapvető jogok biztosának is nevezik. Az ombudsman feladata, hogy az emberi, ill. alapjogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltassa, és orvoslásuk érdekében intézkedéseket kezdeményezzen.
Olvasónknak joga van ahhoz, hogy az általa kezdeményezett közigazgatási eljárásban ésszerű időn belül hozzanak döntést az építkezési engedélyről, és mivel az ombudsman alapjogvédelmi tevékenységet lát el, adott esetben is lehet hozzá fordulni. Ha az alapvető jogok biztosa arra a következtetésre jut, hogy a közigazgatási eljárás indokolatlanul és ésszerűtlen ideig elhúzódik, az általa vizsgált ügy intézőjét vagy az eljárást folytató szerv felettesét írásban vagy szóban magyarázatra szólíthatja fel, és az illetékes szervnél felelősségre vonásra irányuló eljárást kezdeményezhet, azonban szankciót nem alkalmazhat. Fő fegyvere a nyilvánosság. Ha az illetékes szervek az ombudsman írásbeli figyelmeztetése után sem orvosolják a polgár jogsérelmeit, az alapvető jogok biztosa a visszásságokat a sajtó révén nyilvánosságra hozhatja, illetve, ha a megkeresett szerv az érdemi állásfoglalást és az annak megfelelő intézkedés megtételét elmulasztja, vagy az ombudsman az állásfoglalással, a megtett intézkedéssel nem ért egyet, az ügyet az éves beszámolója keretében a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa, a parlament elé terjesztheti.
Az ombudsman eljárása természetesen nem csak a közigazgatási szervek vagy a bíróságok előtti rendkívül elhúzódó ügyekre vonatkozhat. Az alapvető jogok biztosa a hatóságok alapjogellenes eljárásaival (pl. rendőrségi túlkapásokkal), intézkedéseivel és döntéseivel is foglalkozik. Az alapvető jogok biztosához tehát bárki fordulhat, ha megítélése szerint valamely hatóság vagy közszolgálatot végző szerv eljárása, határozata, mulasztása következtében alkotmányos jogait vagy emberi jogait sérelem érte. Az ombudsman továbbá indítványozhatja az Alkotmánybíróságnál olyan jogszabályok alkotmányos felülvizsgálatát, amellyel a hozzá forduló polgárok esetében sérültek azok szabadságjogai, emberi jogai.
Az ombudsmant a parlament választja öt évre egyszerű többséggel, és mint alkotmányos szerv csupán a parlamentnek tartozik felelősséggel. Olvasónknak igaza van, március óta sajnos nincs ombudsmanja az országnak, és várhatóan leghamarabb már csak szeptemberben kerül sor a megválasztására, addig pedig az ombudsmani hivatal csak korlátozottan tud működni.
ifj. Mészáros Lajos
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.