Hegyisport-biztosítás a téli sportok szerelmeseinek

<p>Van, aki már a téli szünetben elment néhány napra a hegyekbe, sokan azonban a tavaszi szünetre halogatják a síelést. Bármelyik kategó-riába is tartozunk, a téli spor-tok veszélyeiről és a megfelelő utasbiztosításról senkinek sem szabad megfeledkeznie.</p><p>Tájainkon a síelés annyira elterjedt és közkedvelt időtöltés, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni a vele összefüggő kockázatokról&hellip;</p>

Van, aki már a téli szünetben elment néhány napra a hegyekbe, sokan azonban a tavaszi szünetre halogatják a síelést. Bármelyik kategó-riába is tartozunk, a téli spor-tok veszélyeiről és a megfelelő utasbiztosításról senkinek sem szabad megfeledkeznie.

Tájainkon a síelés annyira elterjedt és közkedvelt időtöltés, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni a vele összefüggő kockázatokról. Szakemberek szerint ennek a sportnak is megvannak a maga veszélyei, ezért sítúra előtt tanácsos hegyisport-biztosítást kötni. „Aki évente jár vitorlázni a tengerre, az intuitívan sejti, hogy a jachting kockázataira való tekintettel az egyszerű utasbiztosítás nem elég. Ezzel szemben a síelés mindennapi sportnak számít, és az esetleges kockázatokra nem gondolunk” – mondta Ľubica Stančíková, a www.dobrodruh.sk turisztikai portál munkatársa.

Mit fed a biztosítás

Az átlagos kiránduló, aki tudja, hogy az európai egészségügyi kártya nem biztosít standardot meghaladó ellátást – sőt, sokszor még azt sem, amihez Szlovákiában hozzászokott –, rutinszerűen az indulás előtt egyszerű utasbiztosítást köt. Talán csak akkor gondolkodik el egy kicsit a biztosítás típusairól, amikor valamilyen tragikus balesetről olvas, vagy amikor hatalmas problémát okoz a páciens hazaszállítása egy távoli országból. Ilyenkor sokan felháborodnak, mert a biztosítók nem az elképzeléseiknek megfelelően teljesítenek, csakhogy az éremnek két oldala van. Különbség elintézni idehaza egy eltörött szélvédő javítását, vagy külföldön biztosítani a súlyosan sérült hozzátartozónk megfelelő ellátását, hazaszállítását. Sőt, megfelelő biztosítás hiányában esetenként egy hazai mentőakció is tönkretehet egy családot.

Egy vagyon a mentés

Szlovákiában 2006. július 1-je óta mindenkinek, akinek a Hegyimentő-szolgálat nyújt segítséget, vagy aki után a hegyekben kutat, térítenie kell a költségeket. Ez alól csak a 18 évnél fiatalabbak és a jogi cselekvőképességükben korlátozott személyek képeznek kivételt. Ugyanakkor a legtöbb turista alábecsüli a biztosítást: a statisztikák szerint minden harmadik segítségre szorulónak nincs megfelelő biztosítása. A Hegyimentő-szolgálat egy-egy akciója – légi technika használata nélkül – legalább 350 euróba kerül, a légimentés költsége meghaladhatja a 4500 eurót, és a hegyimentők az esetleges kiszállása után a megmentett személynek vagy a családjának kiszámlázzák a költségeket, és be is hajtják. Ha egy akció során helikoptert is igénybe vesznek, a költségek térítése komoly gondot okozhat.

Sokszor bebizonyosodott, hogy megéri az előrelátás. Aki nem akar arra hagyatkozni, hogy szükség esetén a biztosítót majd a média bevonásával a közvélemény nyomására sikerül rákényszeríteni, hogy teljesítse, amit elvárunk tőle, akkor az utazás előtt érdemes időt szentelni a megfelelő biztosítás kiválasztásának.

Mit válasszunk

Nem árt résen lenni, a különböző társaságok ugyanis rengeteg ajánlattal kecsegtetnek, fölösleges dolgokat is ránk erőltethetnek. Mielőtt kiválasztjuk a megfelelő terméket, előbb végig kell gondolni, a hegyekben mit fogunk csinálni. Aki nem készül külföldre, és csak a kijelölt ösvényeken fog sétálni, a szálloda melletti dombon fog szánkózni, a hivatalos sípályát akarja használni, annak nem kell külön biztosítást kötnie, egészségügyi problémák esetén elég a rendes egészségbiztosítása, az fedi az összes baleset költségeit, amelyek a hivatalos, kijelölt pályákon történnek. A síalpinistáknak és a különböző adrenalinsportok rajongóinak, akik az igényesebb terepeket részesítik előnyben, azonban tanácsos külön hegyisport-biztosítást kötni, mely fedezi a Hegyimentő-szolgálat költségeit, beleértve a helikopteres szállítás árát. Ha a sítúrát utazási iroda közvetítésével szervezzük, s van lehetőség ott utasbiztosítást is kötni, rá kell kérdezni, hogy az síelésre és egyéb téli sportokra vonatkozik-e, a külföldi síelés kockázatait fedi-e. Vannak, akiknek egész évre szóló utasbiztosításuk van, de nem biztosak benne, hogy az a téli sportokra, egy esetleges síelés alatti lábtörésre vonatkozik-e – ilyenkor érdemes a sítúra előtt felhívni a biztosítót és rákérdezni a részletekre. A legtöbb társaság által kínált alapbiztosítás nem fedezi a síelés közbeni balesetek költségeit.

A kérvény kitöltésekor ne felejtsük el ellenőrizni, hogy az adott biztosító legfeljebb milyen összegig teljesít, főleg ha drága felszerelést, például profi fényképezőgépet is viszünk magunkkal. Ilyen esetben érdemes elgondolkodni valamilyen kiegészítő biztosításon. Szakemberek szerint főleg külföldi sítúra esetén tanácsos olyan terméket választani, mely fedezi az összes kockázatot: a külföldi gyógykezelés költségeit, a helyi hegyimentő-szolgálat bevetését, tartalmaz poggyász- és felelősségbiztosítást, illetve kiegészítő biztosítást halállal vagy tartós egészségkárosodással végződő baleset esetére. A biztosítóban külön fel kell hívni a figyelmet, hogy a kiránduláson síelni is fogunk. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?