Van értelme teljesen lemondani a húsfogyasztásról? Vagy elegendő időnként böjti időszakot tartani? Mit mondanak erről a szakértők?
Együnk húst, vagy ne együnk? Mit gondolnak erről a szakértők?
A táplálkozási szakértők szerint nincs értelme lemondani a húsevésről - írja a Health magazin.
"A hús értékes, magas biológiai értékű fehérjeforrás. Jól hasznosíthatók a vörös húsok vas, cink és B12-vitamin forrásai" - mondja Dr. Hana Mojžíšová dietetikus. Szerinte azonban nem kell túl gyakran beiktatnunk a húst az étrendünkbe. Más gondot jelent a hús szakszerűtlen elkészítése, amivel az értékes ételeket egészségtelenekké változtatjuk. Ilyen a grillezés, sütés, füstölés, ami rákkeltő anyagokat termel. "Tehát hús igen, de a termék minőségére és az ésszerű fogyasztásra összpontosítva" - tanácsolja az orvos. Egyes szakértők a magas húsfogyasztást összefüggésbe hozzák a vastagbélrákkal, a betegség gyakoriságában Szlovákia sajnos élenjáró Európában. Többen rámutatnak arra is, hogy a hús minősége jelentősen különbözik a gyári állattartásból származó állatoktól, mivel életük nagy részét stresszben töltik, és a hagyományos gazdálkodásból származóktól. Őseink olyan állatok húsát ették, amelyek természetes étrenden éltek, nem etették őket antibiotikumokkal, csontliszttel vagy hormonokkal. A táplálkozástudományi szakemberek egyetértenek abban, hogy a húsnak mindenképpen helye van az étrendben, de ismerni kell az alapanyag eredetét és a minőségét. "Azt javaslom, hogy hetente háromszor együnk húst, hetente egyszer pedig hal kerüljön az asztalra, fontos a változatosság" - tanácsolja Dr. Alžbeta Béderová táplálkozási szakértő.
William Badu kardiológus professzor szerint a vörös hús több jótékony anyagot tartalmaz, ami a fehér húsból, a csirkéből, pulykából hiányzik, különösen a B-vitamin komplexet és a folsavat. Szlovákiában a sertéshúsfogyasztás meghaladja az ajánlott bevitelt. A marhahúsfogyasztás viszont messze az ajánlott mennyiség alatt van. Jót tenne, ha a sertéshús egy részét marhahússal és baromfival helyettesítenénk. A hús grillezésével nemcsak rákkeltő anyagok szabadulnak fel, hanem olyanok is, amelyek irritálják az artériákat és növelik a magas vérnyomás kockázatát.
Inkább frissen, vagy hűtve vásároljon, ne olyan terméket válasszon, amelynek feldolgozása több hétig tartott, mielőtt a boltba szállították.
A csirkének száraz, de fényes felületűnek és természetes fehér-sárga vagy rózsaszínes színűnek kell lennie, a felszínen ne legyenek zúzódások, horzsolások vagy vérrögök. Az állat testének legveszélyesebb részei a sokak által kedvelt máj és a vese, ahol a szennyező anyagok, valamint a nehézfémek, azaz ólom, kadmium, higany, arzén és réz emelkedett szintje gyakori.
Szereti a halat?
Népszerűek a zsíros tengeri halak, holott az ichtiológusok azt tanácsolják, hogy inkább az édesvízi halakat részesítsük előnyben, még ha zsírosak is. Ennek oka a tengerek és óceánok szennyezettsége. Martin Farský mérnök, a Szlovák Halászszövetség munkatársa szerint a Szlovákiában forgalmazott édesvízi halak egyértelműen biztonságosak, fogyasztásra alkalmasak. A szakember nem ítéli el a tengeri halakat sem. "A szennyezettség mértéke teljesen elhanyagolható az elfogyasztott tengeri halak mennyiségéhez és egészségügyi előnyeihez képest" - mondja az ichtiológus. Kockázatosabbnak tartja az Ázsiából származó halat vagy garnélarákot, ahol a higiéniai ellenőrzések alacsonyabbak, mint az európai unióban. A főzés módjára ajánlatos vigyázni, a sütés sem tesz jót a halaknak.
Alžbeta Béderová táplálkozási szakértő szerint a hús, a belsőségek, a zsírok, a sült ételek, sőt a tej és a tojás néhány napos elhagyása ajánlott méregtelenítéskor. A zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonafélék nagyobb mértékű fogyasztása ebben az időszakban segít a szervezetnek megszabadulni a hulladék anyagcsere termékektől. "Ez rendkívül fontos az elhízás, a cukorbetegség és más civilizációs, azaz szív- és érrendszeri, valamint onkológiai betegségek megelőzésében" - mondja Béderová orvosnő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.