Ne szedje őket együtt. Ezek a vitaminok és étrend-kiegészítők csökkentik egymás hatását

Superstock fotó

Ha vitaminokat és étrend-kiegészítőket szed, legyen óvatos. Nem mindig tolerálják egymást a szervezetben, és a rossz kombinációk több kárt okozhatnak, mint hasznot. Melyek ezek?

C-vitamin és B12-vitamin
Eredetileg úgy gondolták, hogy a nagy dózisú C-vitamin lebonthatja a B12-vitamint az emésztőrendszerben, ami B12-vitamin-hiányhoz vezethet. Ezt a nézetet több régebbi, az 1970-es és 1980-as évekből származó tanulmányra alapozták. Az újabb kutatások azonban azt sugallják, hogy ez a kölcsönhatás klinikailag nem feltétlenül jelentős, és az emberek által étrendből vagy étrend-kiegészítőkből bevitt szokásos C-vitamin-dózisok valószínűleg nem gyakorolnak negatív hatást a szervezet B12-vitamin-szintjére.
Az egyik ilyen tanulmány 2012-ben jelent meg, és bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a C-vitamin szokásos dózisai nincsenek negatív hatással a szervezet B12-vitamin-szintjére, így ezek együttesen is szedhetők a kölcsönhatásokkal kapcsolatos jelentős aggodalmak nélkül.

A-vitamin és A-vitaminban gazdag élelmiszerek
Mivel az A-vitamin zsírban oldódó vitamin, a felesleges A-vitamin elraktározódik a szervezetben. Ezért az A-vitamint nem kell minden nap bevenni. A túl sok A-vitamin gyengébb csontokhoz és több csonttöréshez vezethet, ahogy öregszünk. A születendő babákra is káros lehet, írja a Medicinenet. Ha táplálékkiegészítő formájában fogyasztjuk, jobb, ha kerüljük a máj vagy májpástétom fogyasztását. Ezekben az ételekben olyan magas az A-vitamin-tartalom, hogy még ha nem is szedünk A-vitamin-kiegészítőt, akkor is csak hetente egyszer fogyasszuk őket, hogy ne fogyasszunk belőlük túl sokat. 


Folsav és B12-vitamin
Bár mindkettő B-vitamin, kölcsönhatásba léphetnek egymással. A folsav, amely a B9-vitamin, nagy dózisban történő bevitele elfedheti a B12-vitamin hiányát, ami késleltetheti a diagnózist és a kezelést.

E-vitamin és K-vitamin
A K-vitamin pótlását a véralvadás elősegítésére írják elő. Az E-vitamin-kiegészítők pedig egyeseknél fokozott vérzéshez vezethetnek. Ezek együttes szedése ellensúlyozhatja a K-vitamin hatását. Az antikoagulánsokat (vérhígítókat) szedő betegek esetében fontos az E-vitamin bevitelének ellenőrzése a véralvadási problémák megelőzése érdekében.

Kalcium és vas
A kalcium gátolhatja a vas felszívódását a belekben, különösen, ha mindkettőt nagy mennyiségben, egyidejűleg szedik. A vérszegénység kezelésére vaspótlást szedők számára fontos, hogy ne adják együtt kalcium-kiegészítőkkel vagy tejtermékekkel.

Cink és réz
A réz segíti az agy fejlődését, az idegrendszer egészségét és a szervezet fontos szöveteinek kialakulását. A cink fontos ásványi anyag a gyógyuláshoz.
A túlzott cinkbevitel rézhiányhoz vezethet a réz felszívódásának csökkenése miatt. Azoknak pedig, akik az immunitás támogatására cinket szednek, a rézhiány megelőzése érdekében figyelniük kell a rézbevitelüket is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?