Diákhitel a tanulmányok finanszírozására

Még mindig előnyös a diákhitel

A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság, a magas infláció és az ukrajnai háború következtében kialakult energetikai problémák miatt sok család nehéz anyagi helyzetbe került, és nem mindenkinek futja gyermekük iskoláztatására, a főiskolai tanulmányokkal összefüggő költségek fedezésére. Sokak számára a diákhitel jelenthet megoldást.

Bár a közoktatás ingyenes, számos kiadással kell számolni. Az utazási költségen kívül fizetni kell a szállást, a menzát, a tankönyvek árát. Az a diák, akit a családja nem tud anyagilag támogatni, próbálhat diákhitelt intézni.

Többféle hitel

A diákok kommersz és állami hitelt egyaránt felvehetnek. A legelőnyösebb kölcsönt az állam nyújtja a Művelődéstámogató Alap közvetítésével. Az alap többféle hitelt kínál: létezik sima diákhitel, stabilizációs kölcsön, illetve a doktoranduszok pedagógushitelre is pályázhatnak. A 2022/2023-as tanévben az állami költségvetésből 7 millió eurót különítettek el e célra, miközben ezt az összeget a következőképpen csoportosították: 6,1 millió eurót osztanak szét azok között, akik kezessel garantált hitelt igényelnek; a kezes nélküli kölcsönökre maximum 200 ezer eurót szánnak; 700 ezer eurót tettek félre a kitűnő rangsorolású egyetemek hallgatói számára. Az idén nem alakítottak ki külön keretet a menedékstátusszal rendelkező fiatalok számára, ezen a címen idén nem lehet pénzösszegre pályázni.

Határidők

A hiteligényeket be lehetett nyújtani már szeptemberben, ám mivel sok felsőoktatási intézményben csak októberben vette kezdetét a téli szemeszter, többen figyelmen kívül hagyták a szeptemberi határidőt. Sebaj, ők most próbálkozhatnak – a kérvények benyújtásának a következő határideje október 31. Aki ezt is lekési vagy nem jár sikerrel, az még kétszer – január 31-ei vagy március 31-ei határidővel – próbálkozhat. Egy akadémiai évben egy diák csak egyszer kaphat kölcsönt, tanulmányai során legfeljebb hatszor részesülhet benne.

Fontossági sorrend

Abban az esetben, ha az érdeklődés túlszárnyalja a rendelkezésre álló anyagi keretet, az alap fontossági sorrendet állít fel, egyrészt a kérvények beérkezési sorrendje, másrészt bizonyos kritériumok alapján. Mindenképpen elsőbbséget élveznek például azok, akik anyagi szükséghelyzetben vannak, szociális ösztöndíjban részesülnek, nappali tagozaton képzik magukat stb. A különböző élethelyzetekről, szociális körülményről igazolást kell csatolni a hitelt igénylő kérvényhez.

Hagyományos diákhitel

A fiatalok a bankoktól és az államtól egyaránt vehetnek fel kölcsönt. A kereskedelmi bankok közül jelenleg csak a Szlovák Takarékpénztár kínál kimondottan diákhitelt, 4,49 %-os kamattal. A többi pénzintézetben kötetlen felhasználású fogyasztási hitelt lehet intézni, a kamatok nagyon különbözőek, 5–11% között mozognak. Az állam kedvezőbb feltételek mellett, különösebb bürokrácia és magas illetékek nélkül kölcsönöz a diákoknak. Az állami hitel szabad felhasználású, külföldi diákok és a külföldi iskolák diákjai is igényelhetik. A hitelszerződés aláírásával az igénylő automatikusan beleegyezik a törlesztés elhalasztásába, azaz törleszteni csak a tanulmányok befejezése után kell. Aki nem akar élni ezzel a lehetőséggel, vagyis már a tanulmányai alatt szeretné elkezdeni a kölcsön visszafizetését, a hitelszerződésben bejelöli, hogy nem kéri a törlesztés elhalasztását.

Kamatláb és futamidő

A kamatláb idén egy picit változott, a korábbi 3-ról 3,5%-ra emelkedett, és módosították a felvehető összeg alsó és felső határát is. A kezest igénylő hitel minimális összege 1000 euró, a felső határ pedig első- és másodfokú főiskolai tanulmányaikat végzők esetében 5000 euró, doktoranduszok esetében 10 000 euró. A kezes nélküli hitel célösszegének alsó határa mindenki számára 1000 euró, a felső limit is egységesen 2000 euró. A kiváló rangsorolású egyetemeken tanulók minimum 1000, maximum 20 000 eurós hitelt vehetnek fel.

A kommersz bankokban a diákok által felvehető összeg 650 és 10 ezer euró között mozog, a futamidő pedig 1–8 év. Az állami kölcsön futamideje 5–10 év.

Stabilizációs kölcsön

2019 júniusától létezik az állami hitelek egy speciális fajtája, az úgynevezett stabilizációs kölcsön, amelyre azok jogosultak, akik olyan tanulmányi programokban vesznek részt, amelyek az államilag szabályozott foglalkozásokra készítenek fel. Ilyenek a különböző egészségügyi pozíciók, amelyek esetében bizonyos jogi normák írják elő, hogy az egyes foglalkozások végzéséhez milyen szakvégzettség kell. Azon tanulmányi programok és foglalkozások listáját, amelyek esetében intézhető stabilizációs kölcsön, a szakminisztérium határozza meg. A stabilizációs kölcsönt azért vezették be, hogy itthon tartsák a frissen végzett nővéreket, ápolókat: aki az iskola befejezése után az egészségügyben marad, annak a ledolgozott időszak arányában elengedik az igényelt összeg egy részét. Minél tovább dolgozik valaki nővérként vagy ápolóként, annál kevesebbet kell visszafizetnie, esetenként az egész összeget kamatostul elengedhetik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?