Amnesztia és egyéni kegyelem a jogrendben

börtön k

Időről időre felbukkan olyan hír, hogy az államfő megkegyelmezett valakinek, illetve amnesztiában részesített valakit. A dolgot kérni kell? Vagy az elnök véletlenszerűen választja ki, hogy ki legyen a megkegyelmezett személy? A kérdést – olvasói levélre reagálva – ifj. Mészáros Lajos boncolgatja.

Érdekes

Húgom, miután férje elvált tőle, nagyon rossz társaságba keveredett. Drogokkal kapcsolatos bűncselekmények miatt tavaly három és fél évi szabadságvesztésre ítélte a bíróság, amely büntetésének még a felét sem töltötte le a nyitrai börtönben. Két kiskorú gyermeke a nagyszülők gondjaira lett bízva, de a nagypapa a télen meghalt, a nagymama pedig súlyos cukorbeteg. Én, a gyerekek nagynénije, ápolónőként dolgozom Ausztriában, a családommal is alig tudok együtt lenni, ezért a beteg mamának is keveset segítek. Szerintem a húgom már rég megbánta, amit tett, a megoldás ezért az lehetne, ha „amnesztálnák” a hátralevő büntetését, és hazajöhetne a gyerekeihez. Van erre a törvények szerint lehetőség?

Olvasónk leveléből egyértelmű, hogy a kegyelmezési jogról és eljárásról szeretne tájékozódni. A kegyelmezési jogot minden korban leginkább az államfők gyakorolhatták. A mi esetünkben ilyen joga a köztársasági elnök asszonynak van. Az Alkotmány 102. cikke alapján a Szlovák Köztársaság elnöke mérsékeli és enyhíti a büntetőbíróságok büntetőeljárásban kiszabott ítéleteit, és egyéni vagy közkegyelem formájában elengedi a büntetéseket. Ha a köztársasági elnök kihasználja alkotmányos jogát, és kegyelemben részesít egy meghatározatlan számú embercsoportot, akkor beszélünk közkegyelemről, görög szóval amnesztiáról. A köztársasági elnök ilyen közkegyelemmel kapcsolatos döntése akkor lesz érvényes, ha a miniszterelnök, vagy az általa megbízott miniszter az amnesztiadöntést ellenjegyezte.

Abban az esetben, ha az államfő egy konkrét személlyel kapcsolatban gyakorolja a fent leírt alkotmányos jogát, egyéni kegyelemről beszélünk, amely érvényességéhez nincs szükség a miniszterelnök vagy az általa megbízott miniszter ellenjegyzésére. Olvasónkat természetesen az egyéni kegyelmezés foglalkoztatja, ezért a továbbiakban elsősorban erre fókuszálunk. Az az alkotmányos jogosultság, amellyel a köztársasági elnök mérsékeli vagy enyhíti a büntetőbíróságok jogerős ítéleteit (agraciacio), az eddig végre nem hajtott büntetésekre vonatkozik.

A köztársasági elnök elengedheti az egész büntetést vagy csak annak egy részét. Adott esetben pl. a három és fél évből elengedhet két évet, vagy a törvényi kereteket figyelembe véve a hátralévő feltétel nélküli büntetést akár feltételes büntetésre változtathatja. A köztársasági elnökhöz bárki fordulhat kérelemmel. A kérelem elbírálásához a szükséges iratanyagot az igazságügyi miniszter köteles bebiztosítani. Senkinek sem jár viszont alanyi jogon (vagyis, úgymond „automatikusan”), hogy kérelme alapján kegyelemben részesítsék, és a köztársasági elnök nem köteles megindokolni a kegyelemmel kapcsolatos döntését, bár a média miatt – amely ilyen esetekben is őrködik a legfőbb közjogi személy határozatainak tisztasága felett – általában röviden indokolja a kegyelmezést. Kegyelemben leggyakrabban humanitárius, egészségügyi, családi okokból (főleg, amikor a családtag sorsa szorosan az elítélt személyéhez kötődik, mint levélírónk esetében is) és súlyos szociális körülmények miatt, vagy a károsultak kimondott kérésére részesítik az elítélteket. A Covid-19-járvány miatt több államfő is úgy döntött, hogy a börtönökből több egészségileg veszélyeztetett elítéltet bocsát szabadon, mivel zárt térben a vírus könnyebben terjed (pl. 2020-ban New York államban 1100 elítélt szabadon engedéséről döntöttek).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?