Egy pipázó pap az animációból. K p: Belvárosi Betyárok.
A felnőttek közt is népszerű gyerekdalokat író Belvárosi Betyárok zenekar olyan témához nyúlt, amely miatt a dal hirdetését letiltotta a Facebook. Találják ki, miért? Az animáció az ibafai papról szólt - írta meg a Telex.
A győri Belvárosi Betyárok zenekar legújabb dala és abból készült animációja a híres fapipás ibafai papról szólt, és nem jelenhetett meg hirdetésként a Facebookon. Váray László írta a dal zenéjét, szövegét, énekel és gitározik, Alasztics Balázs játszik szaxofonon, Valastyán Tamás pedig az ütőhangszeren, a rajzokat és karaktereket Kapcsa Tamás, az animációt Cseh Róbert készítette. ( Az eredeti cikk Váray László zenész-dalszerzővel itt olvasható.)
Váray László elárulta, nem számított arra, hogy az ibafai fapipa miatt dohánytermék-reklámnak fogják minősíteni a dalt. Arra inkább, hogy a lelkesen zenélő papok szokatlan ábrázolását tartja majd valaki profánnak, de kiderült a megosztásokból, hogy még a papoknak, keresztény közösségeknek is tetszik. A fapipát vajon élő ember dobta ki a sorból?
„Egyértelmű számomra, hogy a döntést nem ember, hanem algoritmus hozta meg, amely lefordította a címet - mondta az énekes-gitáros, bevallva, hogy egy másodellenőrzést követően nem is fellebbezett, mert akkor még egy olyan élő adminhoz kerülhet az ügy, akinek úgysem tudná elmagyarázni, hogy magyar földön mit jelent az ibafai fapipa, amiről az óvodások is száz éve mondogatják a mondókát. Ha pedig úgysem értik, akkor a Facebook-csatorna is veszélybe kerülhet.
A zenész hangsúlyozta: mélységesen egyetért azzal, hogy a dohányzást ne legyen szabad - különösen gyermekeknek szóló alkotásokban - népszerűsíteni. De az már félelmetes, és túlmutat a groteszk helyzet humorán, ha algoritmusokra bízzuk az alkotások megítélését és hamar eljöhet az idő, amikor népmeséink nem mai kor-kompatibilis ábrázolását is elkezdik utólag kiradírozni, a kultúránkat „fertőtleníteni”.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.