A közelmúltban még így, a tetőn landolt a mentőhelikopter. Fotó: Laczó Balázs
A teniszpályán landolnak a mentőhelikopterek
Mostantól a tervek szerint nagyjából egy hónapig a kórház területén belül kialakított teniszpályákra szállnak le a mentőhelikopterek, ha a győri Petzbe szállítanak súlyos állapotú beteget. A Győri Új Szó megtudta, miért.
„Ma villámgyorsan zártuk a 2021-es szezont” – írta ki Facebook-oldalára a Győri Lendület Sportkör. A folyatásban megmagyarázzák az okot:
A Petz-kórházban ideiglenes helikopterleszállót kellett kijelölni, s erre a legalkalmasabb a 2-es és 3-as teniszpálya volt. A "hadműveletet" gyorsan és hatékonyan megoldottuk, egyesületünkön nem múlt, hogy a súlyos sérülteket időben és megfelelően ellássák. Folyt. köv. jövő tavasszal.”
A Győri Új Szó utánajárt annak is, miért kellett az ideiglenes helikopterleszállót kijelölni. Sokak számára ismert, de talán nem mindenkinek, hogy 2012-ben, amikor a Petz-kórház új szárnyát építették, a tízmilliárdos beruházásnak része volt egy a helikopterleszálló kialakítása is. Nem az épülő új szárnyon, hanem a Vasvári Pál utcai „honvéd” (A) szárny tetején építették meg az akkor egyedülálló technikával rendelkező leszállót, amely azóta is folyamatosan fogadta, fogadja a gépeket. A leszálló egyik „szenzációja” a világítástechnika: a pilóta a landolás előtt, akár 30 kilométer távolságból fel tudja távvezérléssel gyújtani a fényeket, így éjjel-nappal le lehet szállni a Petz-kórház tetején. Pontosabban le lehetett, mert mostantól egy időre a leszállópálya nem fog üzemelni.
Úgy tudjuk, nem világítással, hanem a betonréteg felső burkolatával lett gond, ami megrepedezett, s a rotorszél miatt el kezdett potyogni. Ezt kell kijavítani – az, hogy garanciában vagy másképp, az egykori generálkivitelező és a kórház egymás között lejátssza. Ami a lényeg, hogy a javítás idejére helyet kellett találni.
Szóba jött a Győr Pláza előtti rész, amely ugyan a kórháztól alig ötven méterre van, s nem egyszer használták is (ha egyszerre több gép is érkezett), de mivel a Vasvári Pál utca elválasztja a füves részt a kórházbejárattól, ezért minden landoláshoz mentőt is kell hívni. Furcsa helyzet ez, de nincs mit tenni.
A kórházon belül sokkal ideálisabb lenne megoldást találni – ezt nyilván mindenki tudja. Korábban volt is ott egy helikopterleszálló (az udvaron), de azt 2012 óta már parkolónak használják. Akkora volt az igény a kórházi dolgozók autóinak parkoltatására, hogy ezt a felületet is igénybe vették. Még egy lehetőség volt „házon belül”: az öt teniszpálya felülete…
A többi a sportkör leírásából már ismert: a 2-es és 3-as pályán a hálókat és a tartórudakat lebontották, így elég hely maradt – ideiglenesen – a helikoptereknek a leszálláshoz. Itt nyilván nincs olyan fénytechnika, mint a tetőn, de ha életmentő betegszállításról van szó, azt napközben meg tudják így oldani. Ha a tetőn a javítással végeztek, nyilván visszatér a régi rend.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.