Világuralomra tör a kínai ruha

Pozsony. Hamarosan még olcsóbban juthatunk hozzá a piacokon a kínai textilipari termékekhez. Január elsején ugyanis érvényét vesztette a textilexport-kvótarendszer, és ezzel gyakorlatilag megnyílt a világpiac az ázsiai termelők előtt. Az olcsó árak azonban többnyire silány minőséget takarnak.

Az ázsiai textiltermékek esetében nem árt odafigyelni a gyerekek számára vásárolt áru minőségéreĽuboš Pilc felvételeA Világkereskedelmi Szervezet (WTO) létrehozásakor elfogadott feltételrendszer értelmében 2005. január 1-jén érvényét vesztette az először negyven évvel ezelőtt alkalmazott textil-kvótarendszer. Ezzel megszűnt az exportkvóta, amely szerint az EU és az USA 2400 termék esetében élvezett protekcionista előnyöket. A kvótarendszer megszüntetése megnyitja a nyugati piacot az ázsiai termelők előtt, beleértve a világ ruházati cikkeinek 17%-át előállító kínai ipart. Érdekes módon a legnagyobb vesztenivalójuk a Kínával konkuráló ázsiai termelőknek van. A Christian Aid nevű keresztény segélyszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy világszerte 27 millió állás szűnhet meg a liberalizáció miatt, és egyéb munkalehetőség híján az utcára kerülő női munkások tömegeinek csak a prostitúció biztosíthat megélhetést. Szlovákiának már eddig is problémákat jelentett az ázsiai textilkereskedelem. Évente ugyanis 24 millió pár azonosítatlan eredetű gyapjú zokni tűnik fel a piacunkon, így csak ezeknek a termékeknek az esetében 50 millió koronányi vesztesége van az államnak az adókiesésből. Hogy képet alkothassunk a vietnami és kínai kereskedők előnyéről, nem kell nagyítóval keresnünk a példákat. A kínai cipőkhöz a hazai piacokon akár már 150 koronáért is hozzájuthatunk. Ha ezeket a termékeket legálisan hoznák be, akkor ilyen áron képtelenek lennének felajánlani. Kínában ugyanis ezeket a cipőket hozzávetőleg 4 dollárért (1 dollár 28,8 korona) gyártják. A hazai nagykereskedők ezekhez 8-10 dollárért, a piaci árusok azonban 20-30 centes áron jutnak hozzá.

A vietnami és kínai kereskedők által forgalmazott termékek azonban nem csak az adókiesések és a minőség szempontjából nem állják meg a helyüket, hanem nem egyszer az egészségi normáknak sem felelnek meg. Az ázsiai textiltermékek esetében például nem árt odafigyelni a gyerekek számára vásárolt árura. Nem ajánlják például a gyerekek számára a sötét színű harisnyák és alsónemű vásárlását. A hazai minőségellenőrző intézetek a megengedettnél nagyobb mennyiségű formaldehidet találtak az ázsiai lepedők és alsóneműk esetében is. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?