Veszélyesen nyitottak vagyunk

Pozsony |

<p>Szlovákia az Európai Unió egyik legnyitottabb gazdaságával rendelkezik, ami a gazdasági fellendülés idején rengeteg előnnyel járt, a válság éveiben azonban ellenkező hatást vált ki. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a veszélyesen nagy kitettségünk könnyen térdre kényszerítheti a gazdaságot.</p>

Tavaly az Európai Unió 27 tagországa közül Szlovákiáé volt a hatodik legnyitottabb gazdaság – derül ki a Postabank tegnap kiadott elemzéséből, amely szerint az ország kivitele az elmúlt évben elérte a bruttó hazai termék (GDP) 89 százalékát. A behozatal ettől alig maradt el, hiszen 2011-ben ez a GDP 87 százalékát tette ki. A Postabank szerint a szlovák gazdaság nyitottsági rátája – vagyis a behozatal és a kivitel bruttó hazai termékhez viszonyított aránya – így elérte a GDP 176 százalékát. A környező új uniós tagországok közül csak Magyarország kitettsége nagyobb, ahol ez eléri a 178 százalékot. Csehországban ugyanekkor ez 146, Lengyelországban pedig csupán 90 százalék.

Egy-egy gazdaság nyitottsága ugyanakkor nem minden esetben jelent előnyt – figyelmeztetnek az elemzők. Míg a nyugat-európai országokat nem sújtotta a válság, a nyitottságunk kifejezetten előnyös volt, hiszen a külföldi kereslet növekedésével az ország gazdasági teljesítménye is nőtt. A 2008-at megelőző években ennek köszönhetően sikerült csökkenteni a munkanélküliséget, és a bérek is gyorsabban nőttek. A gazdasági válság kirobbanását követően azonban fordult a kocka. „A romló külföldi kereslet idején az ország nagyobb kitettsége akár térdre is kényszerítheti a gazdaságot” – vallja Eva Sadovská, a Postabank elemzője. Mindez meglátszott a munkanélküliségen is, amely újra a történelmi csúcsokhoz közelít.

„A kevésbé nyitott gazdaságok ezzel szemben épp most profitálhatnak a helyzetükből” – állítja Sadovská. Szerinte erre a legjobb példa Lengyelország, hiszen az ottani cégek a válság kirobbanását követően nem voltak kitéve a külföldi kereslet zuhanásának, így Lengyelország volt az Európai Unió egyetlen országa, amely 2009-ben nem süllyedt recesszióba. Lengyelország valódi előnyét persze a nagyobb belső piaca jelenti, amely 1,5-ször nagyobb, mint a cseh, szlovák és magyar piacok együttvéve. A gazdaság nyitottsága szempontjából azonban az Európai Unió többi országa között is jelentős eltérések vannak. A legnyitottabb gazdaságnak a luxemburgi számít, amelynek a behozatala és kivitele együttvéve az ottani GDP több mint háromszorosát teszi ki. Hagyományosan nyitott gazdaságoknak számítanak még Málta, Írország és Észtország, ahol a nyitottsági ráta 180 százalékos. A legzárkózottabb gazdaságok ugyanakkor Görögország, Franciaország és Olaszország, ahol az export és az import a GDP 60 százalékát sem éri el. (mi, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?