Veszélybe kerül az egykulcsos adó

Pozsony |

<p>A júniusi parlamenti választások után újra megváltozhat a második Dzurinda-kormány idején bevezetett egykulcsos, 19 százalékos jövedelemadó rendszere – lebegtette meg ennek lehetőségét Robert Fico miniszterelnök.</p>

Vagy progresszív adózást vezetnének be, vagy pedig kibővítenék a milliomosadó körét.

A miniszterelnök az amerikai kereskedelmi kamara előtt tartott előadásában vetette fel azt a lehetőséget, hogy újra progresszív adózást vezethetnének be, azaz a jövedelem növekedésével párhuzamosan emelkedne az adókulcs is. Ha a progresszív adózás tervét esetleg mégis sutba vágják, akkor még mindig marad az ún. milliomosadó hatáskörének bővítése, amit 2007-ben vezettek be, és a havi 1650 euró feletti jövedelemmel rendelkezőket sújtja. Havi bruttó 1650 euró felett már csökken az adómentes alap. Az egykulcsos adót már a 2006-os parlamenti választások előtt ostorozó Fico ezzel kapcsolatban további részleteket nem árult el, azonban a kamara előtt megnyugtatásul közölte: a cégek ugyancsak egykulcsos, 19 százalékos nyereségadóján nem akar változtatni, és új, a vállalkozásokat sújtó adókat sem szeretne bevezettetni. „Senkinek nem áll érdekében játszani az adókkal” – fogalmazott. Ez jelentős fordulatot jelent gondolkodásában, ugyanis 2009 szeptemberében még azt állította: a monopolhelyzetben levő nagyvállalatokra és a bankokra kell kivetni extraadót, emellett felvetette az osztalékadó újbóli bevezetésének lehetőségét. Vladimír Baláž, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdásza szerint Fico azért választja inkább a természetes személyek adóterhének növelését, mert a külföldi kézben levő nagyvállalatok könnyedén átcsoportosíthatják bevételeiket, és kibújhatnak az osztalékadó befizetése alól is, míg a polgárok jóval nehezebben tehetik ezt meg. Eugen Jurzyca, az ellenzéki SDKÚ közgazdásza szerint a gazdagok megadóztatása mindig megértésre talál a nyilvánosság körében, azonban gazdasági szempontból helytelen a nagyobb adóteher. A Szlovák Rádió információi szerint az év első három hónapjában máris 1,5 milliárd euró hiány tátong az államkasszában, ami a 2009-es időarányos adat kétszerese, ezért kényszerül a kormány pótlólagos bevételekre, s ennek egyik formája a meglebegtetett új adórendszer. Miroslav Šmál, a pénzügyminisztérium szóvivője az adórendszer átalakítását célzó információkat tömören így kommentálta: „Ez a kérdés már a parlamenti választásokból kikerülő új kormányt érinti.”

Robert Fico nagyon szoros kapcsolatot ápol Jiří Paroubekkel, a cseh szociáldemokrata párt, a ČSSD elnökével, aki a májusi cseh parlamenti választások előtt szintén előrukkolt azzal, hogy eltörölné a családi adózást és a progresszív adókulcsok bevezetésének híve. Emellett a milliomosadó cseh változatát propagálja, szerinte évi 1,2 millió korona jövedelem felett 38%-os adót kellene kivetni, megtetézve azzal, hogy a cégek nyereségadóját is növelné. Mivel a ČSSD nyerésre áll, győzelme esetén nem kizárt, hogy meglépi az adómódosításokat, ebben az esetben pedig Pozsony is végrehajthatja az adókorrekciót. (č, s, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?