Vége a legális uzsorakamatnak?

Pozsony. Ha a pénzügyminisztérium javaslata valóra válik, már júliustól búcsút inthetünk az uzsorakamatnak. Az előzetes jelentések szerint a tárca már e héten közzéteszi a bankok, lízingtársaságok és a gyorshiteleket nyújtó társaságok által kínálható kamatplafont.

„A kamatplafon az egyes hitelfajták esetében a hitel átlagos árának bizonyos többszöröse lenne, pontosan megszabnánk azonban a kamat felső határát, hogy megakadályozzuk az indokolatlanul magas kamatokat” – állítja Vladimír Dvořáček, a pénzügyminisztérium pénzpiaci szekcióvezetője. Jelenleg valamilyen illetéket szinte minden hitelnyújtó felszámít az ügyfeleknek, így csak a kamatok alapján nehéz eligazodni a piacon. Manapság a hitelek árát legjobban a teljes hiteldíjmutatóval (THM) fejezhetjük ki. A THM egységesített formában, éves százalékban kifejezve mutatja meg, hogy mennyit fizet ténylegesen a hitel felvevője a folyósított kölcsön fejében. Azaz a hiteldíjmutató nemcsak a kamatot, hanem a kölcsön egyéb járulékos költségeit – a kezelési költséget, a hitelbírálati díjat, és az értékbecslési díjat, ill. lakáskölcsön esetén a helyszíni szemlék díját – is tartalmazza. A THM gyakran „tól-ig” értékként jelenik meg a reklámokban, hiszen annak mértéke egy adott hitelfajtán belül is a hitelösszeg, a futamidő és egyéb tényezők függvényében eltérően alakul. A pénzügyminisztérium szerint az idei év elején a legkirívóbb esetnek az a társaság számított, amelynél az éves hiteldíjmutató elérte a 495 százalékot. Hogy mely társaság kínálja a piac legdrágább hitelét, azt a tárca nem kívánta közzétenni. Csak annyit árult el, hogy egy 50 ezer koronánál kisebb, félévesnél rövidebb futamidejű, garanciavállalás nélküli hitelről volt szó. Ha egy ilyen kölcsönt az áruhitelező társaságoktól vennénk fel, a THM átlagosan 100 százalék körül mozogna, míg a bankoknál ugyanez 25-50 százalék közötti.

A pénzügyminisztérium javaslata szerint a hiteleket több fajtára osztják, így külön kamatplafon lesz a hitelkártyák, a vagyontárggyal fedezett hitelek és a többi kölcsön esetében. Júliustól így az ügyfelek könnyebben hasonlíthatják össze az egyes hitelfajtákat. A hiteltársaságoknak ráadásul a hitelkérvény benyújtását megelőzően nemcsak a saját, de a piac által nyújtott többi hasonló kölcsön átlagos hiteldíjmutatóját is ismertetniük kellene az ügyféllel.

A szakemberek ugyanakkor már korábban felhívták a figyelmet arra, hogy a kamatplafon bevezetése nem old meg minden problémát. A Provident Financial egy korábbi elemzése szerint a THM valóban alacsonyabb lesz, a pénzintézetek azonban ezzel párhuzamosan nagyobb büntetéseket szabnak ki, ha késünk majd a törlesztőrészletekkel. Mindez végeredményben még nagyobb terheket ró majd az adósokra, hiszen a tapasztalatok szerint a hitelt visszafizetők 70-80 százaléka legalább egy törlesztőrészlettel biztosan késik. (p, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?