<p>Egy felmérés szerint már az aktív keresők több mint 6 százaléka hivatalosan is szegénynek számít, ami az alacsony bérek következménye. A romló szociális helyzet további jeleként Szlovákiában évek óta csökkennek a lakosság aktív megtakarításai, a pénzszűkét sokan a hitelfelvételekkel „oldják meg”.</p>
Válságban is költekezünk
A statisztikai hivatal tegnap közzétett felmérése szerint tavaly 700 ezer szegény élt az országban, és egyre több aktív munkavállaló tartozik ebbe a kategóriába.
A hivatalos szegénységi küszöb: 1 főre csupán 315 eurós havi bevétel. A munkaviszonyban lévők több mint 6 százaléka számított 2011-ben szegénynek, ami magas mutató, hiszen a nyugdíjasok körében is éppen ekkora az arány. A világválság 2008-as kirobbanása óta újra 13% fölé kúszott a munkanélküliek aránya. Emiatt a munkaadók nem emelik a béreket. Nálunk már két éve nem követi a bérfejlesztés az infláció ütemét, így nem véletlen, hogy apadnak a lakossági megtakarítások. Az Allianz Biztosító átfogó felmérése szerint Szlovákiában évek óta csökken az egy főre eső aktív (az adósságtól megtisztított) megtakarítás. Jelenleg egy főre mindössze 1938 euró nettó megtakarítás esik, ami közel ötször kevesebb a csehországi 9408 eurónál, az osztrákok 40 648 eurós megtakarításáról nem is beszélve.
A pénztelenség miatt nőtt a hitelfelvételek száma, ami válság idején nem túl bölcs dolog. Augusztusban meglódult és rekordot döntött a fogyasztási hitelek lakossági felvétele, összesen 121,7 millió euró értékben folyósítottak új vásárlói hiteleket, ami 35%-kal haladja meg a 2011 augusztusi mutatót – jelentette a Fincentrum társaság. Ján Porázik, a Fincentrum elemzője szerint a fogyasztási hitelek meglódulása intő jel – az átlagos kamatteher 13,8%. „Az emberek mintha elfelejtették volna, hogy a gazdasági válságot a parttalan eladósodás okozta. Csupán abban az esetben elfogadható az újabb hitelek felvétele, ha azokkal a régi, kedvezőtlenebb feltételű hiteleket váltják ki” – magyarázta Porázik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.