Pozsony. Végső fázisába érkezett a Szlovák Gázművek 49%-os részvénycsomagjának a privatizációja. A Mária Machová privatizációs miniszter által vezetett bizottság tegnap mindössze egyetlen ajánlatot vett át. A kínált ár Róbert Fico szerint botrányosan alacsony.
Vajon mi volt a borítékban?
Róbert Fico, a privatizációs bizottság tagjaként felháborítónak nevezte, hogy a kínált ár nem éri el a 200 milliárd koronát sem. Ugyanakkor nem volt hajlandó megnevezni, mely cégtől érkezett az ajánlat. Michal Šušák, a privatizációs tanácsadó Credit Suisse First Boston (CSFB) képviselője bőbeszédűbb volt. Elárulta, hogy az ajánlatot a francia Gaz de France, a német Ruhrgas és az orosz Gazprom konzorciuma nyújtotta be. Šušák nem kommentálta Fico alacsony vételárra vonatkozó kijelentését.
A privatizációs bizottság tegnap nem foglalkozott az ajánlat részleteivel. Ezt előbb a Credit Suisse First Boston veszi górcső alá. A győztest a Machová által vezetett bizottság, a CSFB ajánlása alapján, a közeli napokban hirdeti ki. Ezt követően a privatizációs bizottságnak 20 napja lesz arra, hogy a győztessel kidogozza a tranzakciós dokumentumot. Ivan Mikloš, gazdasági miniszterelnök-helyettes szerint az SPP magánosítását akár 2-4 héten belül lezárhatják. A végső szót a kormánynak kell kimondania.
A privatizációs testület a napokban közzétette a befektetők számára szabott feltéteket. Ezek szerint a versenyben 75%-os súlya lesz az árnak, míg az ország stratégiai érdekei 15%-ot nyomnak majd a latban. Az ország legnagyobb privatizációs ügylete elemzők szerint akár több mint 3 milliárd dollárt is hozhat az állam kasszájába. Kevésbé optimista előrejelzések szerint azonban az ár esetleg a 2 milliárd koronát sem haladja meg. A privatizációs bizottság az érdeklődők számára lehetővé tette konzorciumok létrehozását, amelyekbe később egyéb cégek is beléphetnek. ĺgy elképzelhető az is, hogy a konzorciumokba olyan cégek is betársulnak, amelyek neve eddig még nem merült fel a privatizációval kapcsolatban.
Az SPP iránt eredetileg több, a piac meghatározó szereplőinek tartott cég is érdeklődött, amelyek a termelést, a kereskedelmet, a tranzitot és az elosztást egy cégen belül kombinálják. Többen közülük a gáziparon kívül, a villanyenergia- és olajiparban is érdekeltek. Az előzetes hírek arról szóltak, hogy az SPP-ért közös konzorciumban indul a Gaz de France, a német Ruhrgas és az olasz Snam. Az autóbbi azonban meggondolta magát. Csatlakozott viszont az orosz Gazprom. A Gaz de France és a Ruhrgas hazai piacaikon mindketten domináns gázipari vállalatnak számítanak. Az esseni székhelyű Ruhrgas tavalyelőtt 0,4 milliárd eurós nyereséget ért el. Francia kollégáik a Gaz de Francnál 2000-ben 0,4 milliárd eurós nyereséget értek el. A nyugat-európai konzorciumot az orosz Gazprom egészíti ki, amelynek tavalyi nyeresége elérte a 3,72 milliárd eurót. A Gazprom részvétele az SPP magánosításán hosszú távon biztosíthatná az orosz gázszállításokat Szlovákiába és a nyugat-európai partnervállalatokhoz. Az érdeklődők között volt eredetileg az amerikai Williams is, hírügynökségi források szerint azonban a cég tegnap lemondta a részvételét, a távközlési vállalatánál fennálló problémákra hivatkozva. Az SPP iránt érdeklődő cégek közül ezen kívül csak a szintén francia TotaFinaElf neve került napvilágra. A cég a világ öt legnagyobb olajipari vállalata közé tartozik. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.