Pozsony. A kieső termelési kapacitások miatt Szlovákia az elkövetkező években árambehozatalra fog szorulni. Mivel az elektromos áram ára szerte Európában jelentősen növekedett az elmúlt időszakban, ezért a közeljövőben nálunk sem kerülhető el a drágulás. Hosszabb távon a piac stabilizálásához új kapacitások kiépítése szükséges.
Újabb villamos erőművek kellenek
Mivel az európai piacon jelentősen emelkedett a villamos áram ára, ezért a behozatalnak árnövelő hatása lesz, áremelésre lehet számítani. Az áram ára nemcsak a külföldi behozatal miatt drágulhat, a hazai termelés is egyre többe kerül, hisz a nyersanyagok és ezen belül az energiahordozók (kőolaj, földgáz, uránérc, szén) ára lendületesen emelkedett az elmúlt években a világpiacon. Ľubomír Jahnátek gazdasági miniszter ugyan azt ígérte, hogy jövőre nem emelkedik az áram ára, ám ez egyelőre kérdéses. Az alternatív energiaforrások terjedése sem jelent orvosságot, az ezekből termelt áram a hagyományos erőművekben előállítottaknál még mindig jóval drágább. Az Európai Unióban jogszabályok rendelkeznek arról, hogy az így termelt áramot a terjesztők kötelesek emelt áron felvásárolni. A szél, a nap vagy a biomassza felhasználásával készült energia növekvő felvásárlása ezért emeli az árakat, akárcsak az energiaárakba beépített környezetvédelmi adó.
Hosszabb távon a jelenleg zajló beruházások mellett további erőművek építésével lehetne biztosítani, hogy az ország áramtermelésben önellátó vagy exportőr legyen. Mivel az elemzők egybehangzó véleménye szerint az olcsó energia korszaka véget ért, és hosszú távon is magas árakra kell számítani, ezért az új kapacitások kiépítése valószínűleg előnyös lenne a jó árakon exportáló termelő-beruházók, és a valamivel olcsóbban áramhoz jutó hazai fogyasztók szempontjából is. A kapacitások főleg Szlovákia keleti részében hiányoznak, a vajáni hőerőmű kivételével ott nem található jelentősebb áramtermelő vállalat. A Československá energetická spoločnosť nevű részvénytársaság ezekből a megfontolásokból tervezett széntüzelésű hőerőművet Tőketerebesre. A tervek azonban a helyi lakosság és a szomszédos magyarországi régiók (köztük a tokaji borvidék) lakói részéről is jelentős ellenállásba ütköztek. A környékbeli lakosok főleg az erőmű környezeti hatásaitól félnek, petíción gyűjtöttek ajánlásokat. Környezetvédelmi megfontolásokból a város polgármestere és képviselő-testülete is az erőmű ellen foglalt állást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.