Túl sokba kerül a benzin

Pozsony |

<p>A szlovákiai töltőállomások drágábbak és jóval lassabban reagálnak a világpiaci árak csökkenésére, mint a szomszédos országok benzinkútjai &ndash; derül ki a pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) hétfőn közzétett elemzéséből. A legnagyobb piaci szereplő Slovnaft állítja: nem a cég haszonrése a különbözet oka, a tegnapi jelentést nem kommentálta.&nbsp;</p>

A környező országokkal összevetve drága a benzin a hazai töltőállomásokon – még akkor is, ha az üzemanyag árából levonjuk az adókat. A pénzügyminisztérium alá tartozó Pénzpolitikai Intézet (IFP) tanulmánya alapján a hazai árak nagy késéssel reagálnak a világpiaci áresésekre is – nem csak a kőolajár változására, de a rotterdami üzemanyagtőzsde áraira is. Az árváltozás mértéke is eltérő: ha nő a kőolaj világpiaci ára, a hazai benzinárak urgásszerűen nőnek, ám ha árcsökkenésre kerül sor, csak lassan esnek a hazai benzin- és gázolajárak. 

A 95-ös oktánszámú benzinért a 2010 óta eltelt években átlagosan 1,2, a gázolajért 2,7 százalékkal kértek többet a szlovákiai kutak a régiós átlagnál. Ha az elmúlt két évet nézzük, a 95-ös benzin literje átlagosan 7, a gázolajé 5 centtel volt drágább, mint a szomszédos országokban. Az IFP felrótta a hazai kutaknak, hogy a világpiaci áresésekre jóval lassabban reagálnak, mint a szomszédos országokban, míg a drágulást hamarabb beépítik az áraikba.

Szlovákiában átlagosan 6 hetet vesz igénybe a világpiaci árak beépítése a kiskereskedelmi árakba, Magyarországon és Ausztriában csak kettőt. Az árváltozás mértéke is eltérő: míg a világpiaci árak növekedése rakétaszerű árugrásokat okoz a szlovákiai benzinkutakon, az árcsökkenés leginkább egy lassan szálló tollpehelyhez hasonlítható. 

A világpiaci árak csökkenése Ausztriában például két héten belül 80 százalékban a kiskereskedelmi árakban is érvényesül, a többi környező országban ez 50 százalék körül mozog, Szlovákiában viszont a világpiaci áresésnek alig a harmada épül be a kiskereskedelmi árakba. Az IFP szerint a szlovákiai kutak 40 százalékán a három legnagyobb cég osztozik, ami részben megmagyarázhatná, miért drágább a szlovákiai üzemanyag.

Magyarországon azonban ennél is nagyobb mértékű a koncentráció, miközben az árak alacsonyabbak. A pénzügyminisztérium háttérintézménye a tanulmány eredményei alapján azt javasolja a kormánynak, hogy erősíteni kellene a terjesztői piac ellenőrzését. A pozsonyi Slovnaft kőolajfinomító már korábban jelezte, hogy a drágább benzinért nem a társaság által felszámított haszonrés a felelős. „A haszonrés nálunk már nem lehetne alacsonyabb. Ha mégis csökkenne, ez nem lenne jelentősebb hatással a fogyasztói árra” – nyilatkozta Anton Molnár, a Slovnaft szóvivője, aki hétfőn nem kívánta kommentálni az IFP elemzését. 
Átlagos benzinár az elmúlt egy évben (euró/liter)
| Create infographics

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?