<p>A magántulajdon védelme szempontjából Szlovákiában idén ugyan javult a helyzet, látványos változásról azonban nem beszélhetünk. Az F. A. Hayek Alapítvány által tegnap közzétett nemzetközi elemzés szerint Szlovákia továbbra is Szaúd-Arábia, Omán és Uruguay szintjén mozog.</p>
Továbbra is szaúdi szinten a szlovák tulajdonjog
Az amerikai Property Rights Alliance idén is megvizsgálta, mely országokban van a legnagyobb biztonságban a magántulajdon. A Nemzetközi Tulajdonjogi Index meghatározásánál három részterületet vesznek figyelembe: az adott ország politikai, jogi környezetét, valamint a fizikai és a szellemi tulajdon védelmét. A politikai és jogi környezet elbírálásánál megvizsgálják a bíróságok függetlenségét, az ország politikai stabilitását és a korrupció elleni harc hatékonyságát. A fizikai és szellemi tulajdon védelme mellett azt is figyelembe veszik, hogy az adott országban hogyan állnak hozzá a banki adósokhoz és azt is, hogyan veszik fel a harcot a számítógépes bűnözőkkel. Mindezt egy 0-tól 10-ig terjedő skálán pontozzák: minél jobb eredményt ér el egy ország, annál több pontot kap.
„A felsorolt kritériumokat figyelembe véve, nem csoda, hogy a 128 országot tartalmazó lista első öt helyén Finnország, Új-Zéland, Luxemburg, Norvégia és Svájc osztozik, míg a sereghajtóknak Venezuela, Mianmar, Banglades és Haiti számítanak” – nyilatkozta Martin Lindák, az F. A. Hayek Alapítvány elemzője.
A csehek elhúztak
Az első helyen található Finnország a lehetséges 10-ből 8,38 pontot szerzett. Szlovákia 6 pontja a 39. helyre volt elég. Ezzel sikerült megelőznie Magyarországot és Lengyelországot, Csehország azonban idén is elhúzott, hiszen a 31. helyre küzdötte fel magát, Ausztria pedig a 17.
A pénztárcánk is megérzi
A magántulajdon silány védelmét Lindák szerint mindannyian megérezzük, a nemzetközi felmérések szerint ugyanis azokban az országokban, ahol a tulajdont jobban védik, nagyobb az egy főre jutó nemzeti jövedelem. Míg a Nemzetközi Tulajdonjogi Index listáján található első húsz országban az egy főre jutó átlagos jövedelem 44 542 dollár, a lista második ötödében található országokban, ahová Szlovákia is sorolható, ez 23 786, a lista végére szoruló országokban pedig csak 1880 dollár. Mindez azzal magyarázható, hogy amikor a vállalkozók és befektetők azon gondolkodnak, hol hozzanak létre új vállalatokat és hova telepítsenek munkahelyeket, elsősorban azt nézik meg, hogy melyik jogrendszerben kapják a tulajdonosok a legnagyobb fokú védelmet. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.