Tolongás az ingatlanpiacon

Pozsony. A jövő évi európai uniós csatlakozásunknak köszönhetően az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt az építési telkek és a mezőgazdasági hasznosításra alkalmas földek iránti kereslet. A szakemberek szerint a földárak nőni fognak, az egyes régiók között azonban jelentős különbségekre számíthatunk.

Szlovákia északi járásaiban elsősorban olyan földterületek iránt van igény, ahol építkezni is lehetĽuboš Pilc felvételeAz építési telkek árai hagyományosan Pozsonyban a legmagasabbak, ez azonban így van a világ szinte összes fővárosában. Pozsony központjában nem számít ritkaságnak, ha egy négyzetméternyi építési területért a 30 ezer koronát is elkérik. A külvárosokban azonban kedvező esetben 2 ezer koronáért is hozzájuthatunk egy négyzetméternyi telekhez. Ennél sokkal magasabb árakra a fővárosban – legalábbis a szakemberek szerint – már nem kellene számítanunk az európai uniós csatlakozásunkat követően sem.

Egyre keresettebbek azonban a Pozsonyhoz közeli városkák és falvak építési telkei is. Ennek megfelelően nőttek az árak, amelyek azonban egyes esetekben lényeges különbséget mutatnak. Az aktuális hirdetéseket böngészve egy olyan Somorjához közeli telekre is ráakadhatunk, amelyért négyzetméterenként 800 koronát kérnek. Magyarbélen ugyanakkor egy négyzetméterért a tulajdonos 1420 koronát is elkérne.

Kerületi városainkban nagyjából azonos szinten vannak az építési telkek árai. Négyzetméteréhez a legolcsóbban csaknem mindenütt 1000-1500 koronáért juthatunk hozzá, egyedül Eperjesen vehetünk még telket négyzetméterenkét 700 koronáért. A kerületi városok közül a legmagasabb telekárak Nagyszombatban vannak, ahol az árszínvonal különösen a francia Peugeot cég megjelenésének köszönhetően szökött fel. Sok hirdetésben már külön megemlítik, hogy a közelben épül fel az új gyár. Egy négyzetméterért azonban még így sem kérnek átlagosan többet 3 ezer koronánál. Hasonló árszínvonalra még egy kerületi városban, Szlovákia második legnagyobb városában, Kassán számíthatunk, amely a külföldi befektetők szempontjából szintén vonzó régiónak számít.

Egészen más kép tárul elénk, ha a vidéki településeket vesszük górcső alá. Ez esetben nagyjából ugyanaz a trend érvényesül, ami az összes gazdasági mutatóra érvényes. Minél keletebbre haladunk, annál kevesebb a külföldi befektetés, nagyobb a munkanélküliség, alacsonyabb a bérszínvonal, olcsóbbak a lakások. Nem számítanak kivételnek természetesen a telekárak sem. Míg Pozsony környékén az építési telkek árai 650-2500 korona körül mozognak négyzetméterenkét, az Eperjesi kerületben 150-300 korona közötti összegért hozzájuthatunk ugyanehhez.

Ugyancsak Pozsony környékén egyre nagyobb az érdeklődés a mezőgazdasági hasznosításra alkalmas földterületek iránt is. A csallóközi és mátyusföldi termékeny földekre egyre több a jelentkező. Egy példa a sok közül: egy érdeklődő nemrég hirdette meg, hogy 300 hektárnyi termőföldet vásárolna Bős és Horvátjárfalu környékén. A hirdetés szerint azonnal fizet. Sokan csak azért szeretnének földhöz jutni, mert úgy gondolják, hogy az európai uniós csatlakozásunkat követően nagy haszonnal túladhatnak rajtuk. Komárom környékén jelenleg például 30 ezer és 120 ezer korona közötti összegért lehet hozzájutni egy hektárnyi földterülethez. Jelentős keresletről adnak számot azonban még a nyitrai ingatlanügynökségek is. Ennél északabbra azonban egyre csökken a kereslet. Szlovákia északabbi járásaiban elsősorban olyan földterületek iránt van igény, ahol építkezni is lehet. Egyre többen vásárolnak földet azonban azért is, hogy európai uniós támogatásokhoz juthassanak.

A nagyobb mezőgazdasági vagy építési telkekre pályázók egyáltalán nincsenek irigylésre méltó helyzetben. Szlovákiában ugyanis a telkek az örökösödés miatt egyre kisebb parcellákra osztódtak. A földhivatali kataszterben 12,1 millió parcellát tartanak nyilván. Ezeken kívül azonban még több millió az olyan parcella, amelyeknél nincs meg a tulajdonlevél. Aki így nagyobb földterületet szeretne vásárolni, annak gyakran a tulajdonosok tucatjaival kell megegyeznie. Egy-egy nagyobb földterület vásárlásának az előkészítése akár több évet is igénybe vehet.

Ha földet szeretnék vásárolni, először is nem árt felmérni a piaci árakat. Ma már több hirdetőújság is nyújt ilyen szolgáltatást, de felkereshetjük az ingatlanügynökségeket is, ahol az illető régióra érvényes árakat pontosabban felmérhetjük. Ha eljutottunk odáig, hogy kiválasztottuk a nekünk legmegfelelőbb földterületet, akkor a második lépésben a föld tulajdonjogát kellene tisztáznunk. Ellenőriznünk kellene, hogy ki van a kataszterben feltüntetve tulajdonosként, és hogy az eladó az egész földterületet birtokolja-e. Nem kevésbé fontos kritérium azonban az sem, hogy az illető földterület nincs-e esetleg leterhelve jelzáloggal vagy egyéb kötelezettséggel. Mindig ragaszkodjunk az eredeti dokumentumokhoz, ne elégedjünk meg a másolatokkal. Ha mégis csak másolat áll rendelkezésre, akkor ügyeljünk arra, hogy ez hitelesítve legyen.

Nem árt természetesen a vásárlás előtt személyesen is megtekinteni a földet, amivel sok kellemetlenséget előzhetünk meg. Figyeljünk oda, hogy nem vezet-e rajta keresztül esetleg olyan infrastruktúra – út, vezeték – ami később akadályozhatna bennünket. Az illetékes községi hivatalban nem árt megérdeklődni, hogy a jövőben nem terveznek-e építeni valamit az általunk vásárolt földterületen. (mi, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?