<p>Szlovákia 13 közlekedésfejlesztési projektre több mint 153 millió eurós támogatást kaphat az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköznek (CEF) köszönhetően – adta hírül tegnap a közlekedésügyi tárca, amely szerint a végleges döntést július elején hozzák meg.</p>
Több uniós támogatás jut a közlekedésfejlesztésre
„A Szlovákia által benyújtott projektek Brüsszelben sikeresek voltak. Ezúttal is sikerült bebizonyítanunk, hogy képesek vagyunk felvenni a versenyt az uniós közlekedésfejlesztési támogatásokért” – nyilatkozta Érsek Árpád közlekedési miniszter, aki szerint az elkövetkező, 2018 és 2020 közötti közlekedésfejlesztési pályázati körökbe is szeretnének bekapcsolódni. Szlovákia ugyanis összesen 743 millió eurónyi CEF-forrás felhasználására jogosult. „Ez tulajdonképpen pluszpénznek számít az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Programra elkülönített 4 milliárd euróhoz képest” – tette hozzá Érsek.
„A mostani, harmadik pályázati körben támogatásra érdemesített projektek között elsősorban a környezetkímélő megoldásokat kínáló vasúti és vízi közlekedésen alapuló projektek találhatók” – mondta Karolína Ducká, a közlekedési tárca szóvivője. Így például minden bizonnyal CEF-forrás felhasználásával valósulhat meg egyebek mellett a Szlovák Vasutak által a Zsolnai járásban található Várna (Varín), Kassa és az ukrán határnál fekvő Tiszacsernyő (Čierna nad Tisou) közötti vasútvonal GSM-R vasúti távközlési hálózatának a kiépítése. A GSM-R kifejezetten vasúti felhasználásra szánt fejlesztés. A rendszer egyszerre alkalmas hang- és adatátvitelre, úgy alakították ki, hogy megfeleljen a vasút-üzemeltetés során felmerülő összes vezeték nélküli kommunikációs igénynek. A GSM-R forgalomirányító rendszere kapcsolatot teremt a mozdonyvezetők, a pályán dolgozók és az állomások között, biztonságosabbá és gördülékenyebbé téve a vasúti forgalmat. CEF-forrásból újítják fel azonban a Pozsonyhoz közeli Dévényújfalutól a cseh határig vezető vasútvonalat is, és több Zsolna megyei vasúti projekt is csak ennek a támogatásnak köszönhetően valósul meg. Jut pénz azonban az elektromos autók töltőállomásainak a kiépítésére is.
Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz egy olyan uniós alap, amelynek a célja a transzeurópai hálózatok fejlesztésének felgyorsítása a 2014–2020 közötti időszakban. A közlekedési ágazatra fordítható teljes pénzügyi keret jelenleg 24,05 milliárd euró, ebből 11,30 milliárd eurót kizárólag a kohéziós országok használhatnak fel. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.