<p>A szlovák cégek számára 2010 a csődeljárások éve volt. November végéig a Slovak Credit Bureau adatai szerint 340 társaság húzta le a rolót, amire az elmúlt tíz évben nem volt példa.</p>
Tíz éve nem látott csődhullám
Míg a nagyobb cégek kezdenek kilábalni a válságból, a kisebb cégek számára csak most jön a neheze, idén így még a tavalyinál is több cég mehet tönkre.
A gazdasági válság okozta keresletcsökkenés, a növekvő adósságok és az egyre kiélezettebb konkurenciaharc miatt tavaly több mint 300 cég ment csődbe Szlovákiában. „Annak ellenére, hogy a gazdaság egésze már túl van a válságon, és 2010 eleje óta már egy enyhe fellendülésnek lehettünk a tanúi, a csődök magas száma arra utal, hogy a fellendülésre nem minden ágazatban került sor” – vallja Jana Marková, a Slovak Credit Bureau elemzője. Peter Makovický, az egyik hazai végrehajtó társaság ügyvezető igazgatója szerint az elmúlt évben jelentős mértékben letisztult a hazai piac, hiszen csak november végéig 340 cég jelentett csődöt, ami 55-tel több, mint az egész előző évben. A csődök nagy száma több okkal is magyarázható, a cégek azonban többnyire azért jutottak bajba, mivel képtelenek voltak fizetni a számláikat, ami a végzetes eladósodottságukhoz vezetett.
Nem minden céget érintett azonban tavaly azonos mértékben a válság. Míg a nagyobb vállalatok már a termelés növekedéséről számolhattak be, több társaságnak tovább nőtt a vesztesége. „Az elmúlt év a legnagyobb érvágást a kisebb cégeknek okozta” – állítja Martin Kulina, a PwC tanácsadó társaság menedzsere. Jana Marková szerint ehhez nagymértékben hozzájárult az is, hogy ezek jobban kötődnek a felvevőikre, így ha ezeket elveszítik, nehezebben találnak újakat.
Az egyes ágazatok közül a 2010-es évet leginkább az építőipari cégek szenvedték meg. „Ez utóbbiaknál a gazdasági válság okozta negatív tünetek 1 éves késéssel mutatkoztak meg teljes valójukban, az ágazatban vállalkozó cégek többségének ugyanis hosszabb távú megrendelései vannak” – nyilatkozta Makovický. Szerinte több társaság művileg igyekezett későbbre halasztani a csődeljárás beindítását. „Példaként a Sibamac szerkezeti átalakítása említhető, hiszen a cég már több mint egy éve képtelen volt fizetni a tartozásait, a csődeljárást azonban csak az év végén jelentették be” – állítja Makovický. Az építőipar mellett nehéz évet zárt azonban a bányaipar, a közlekedési cégek és a textilipar is. Csődeljárás alá kerültek például az olyan társaságok is, mint az Air Slovakia légitársaság, a Grunty ingatlanberuházó vagy a Robinson Café étteremlánc.
Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a csődeljárások szempontjából idén még a tavalyi évet is túlszárnyalhatjuk. „Idén is folytatódnak a kereslettel kapcsolatos problémák, vagyis nem lehetnek túl nagy elvárásaink” – állítja Ivan Lužica, a Deloitte Slovensko elemzője. Makovický szerint az év első hónapjaiban még azok a cégek jelenthetnek csődöt, amelyeknek ez tavaly már nem sikerült, és már csak művileg tartják fenn magukat. A csődeljárások növekvő számához azonban hozzásegíthetnek a törvényi változások is. „Ha a csődtörvényt a korábban benyújtott, ám visszaadott formájában fogadják el, idén még sok csődre számíthatunk” – mondta Marková. (mi, HN, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.