<p>Brüsszel/Pozsony/Budapest. Az Európai Bizottság tegnap közzétette a tagállamokra vonatkozó friss, őszi makrogazdasági előrejelzéseit, amely szerint Magyarország várhatóan továbbra sem kerül ki a túlzottdeficit-eljárás alól. Szlovákia idén ugyanakkor a leggyorsabb növekedést könyvelheti el az eurózónában.</p>
Szlovákia lesz a leggyorsabb
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az Európai Bizottság az elmúlt félévben jelentős mértékben átértékelte Szlovákia gazdasági előrejelzéseit. Míg májusban az idei évre még csak 1,8 százalékos gazdasági növekedést jósolt, a tegnap közzétett előrejelzés már 2,6%-os növekedéssel számol, ami a leggyorsabbnak számít az eurózónában. „Az Európai Bizottság előrejelzése kecsegtető Szlovákia számára, ami azt bizonyítja, hogy a jelenlegi kormány jó úton jár” – kommentálta a jelentést Robert Fico kormányfő. A jövő évi növekedési kilátásokat ezzel szemben 0,9 százalékponttal 2%-ra fogták vissza, míg 2014-re már 3 százalékos GDP-növekedést várnak. A legújabb jelentés is megjegyzi azonban, hogy a növekedés csaknem kizárólag az autóiparnak köszönhető, amely nélkül a szlovák gazdaság stagnálna. A korábban jelezettnél gyorsabban nőnek ugyanakkor az árak. Idén 3,7, jövőre 1,9, 2014-re pedig 2 százalékos infláció várható. Nem várható javulás a munkanélküliség szempontjából sem. Optimistább az Európai Bizottság azonban a kormány gazdálkodásával kapcsolatban. Míg korábban 4,9%-os GDP-arányos államháztartási hiányt jósoltak a jövő évre, az új prognózis már csak 3,2%-os deficittel számol, ami a kormány megszorító intézkedéseinek köszönhető. A csökkenő deficitek ellenére azonban az államháztartási hiány még 2014-ben is 3% felett lesz, Szlovákia így nem kerül ki a túlzottdeficit-eljárás alól, az államadósság 2014-re ráadásul elérheti a bruttó hazai termék 56 százalékát. Fico szerint azonban az államháztartási hiányt már jövőre 3 százalék alá szeretnék csökkenteni, aminek az érdekében akár újabb megszorításokat is hajlandók bevezetni.
A túlzottdeficit-eljárás az uniós tagállamok gazdaságpolitikájának összehangolását szolgáló stabilitási paktum kiigazító eszköze, amelyet az Európai Bizottság kezdeményez és az európai pénzügy- és gazdasági miniszterek tanácsa (Ecofin) foganatosít azon tagállamok ellen, amelyek tartósan 3 százalék felett tartják a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiányukat.
Várhatóan nem kerül ki a túlzottdeficit-eljárás alól Magyarország sem. Az Európai Bizottság 2013-ra 2,9%-os költségvetési hiányra számít, ami alatta marad az uniós hiányküszöbnek, 2014-ben azonban a bizottság szerint ismét 3,5 százalékra hízik a deficit. Az Ecofin márciusban azt kérte Magyarországtól, hogy a hiányt csökkentse 2013-ban „tartósan és jóval a 3%-os referenciaérték alá”. Ennek azonban Magyarország nem tesz teljesen eleget, kétségtelen viszont, hogy a 2011-ben elért többlet után Magyarország egymást követő két évben teljesítheti a deficitre vonatkozó konvergenciakritériumokat, ilyet 2004 óta nem produkált az ország. Ezt méltányolhatja a testület, ugyanakkor a hangsúly eddig is azon volt, hogy a hiányt tartósan kell a 3%-os szint alatt tartani. Márpedig a nagy ellátórendszerek reformja nem történt meg. Nagy kérdés, hogyan értékeli majd mindezt az uniós pénzügyminiszterek tanácsa, egyáltalán nem lenne meglepő, ha amolyan „semmilyen választ” adna erre az Ecofin. A legvalószínűbb, hogy marad az eljárás, de szankciókat nem kap Magyarország.
Olli Rehn gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos szerint idén sem az eurózónában, sem az Európai Unióban nem lesz növekedés. Idén 0,4 százalékos recessziót vár az eurózónában az Európai Bizottság. Az egész Európai Unió kilátásai alig jobbak: a bizottság 0,3 százalékos recessziót prognosztizál. Jövőre is szerény, 0,3%-os gazdasági növekedést jósolnak az unió egészének, míg a prognózis szerint az eurózóna gyakorlatilag stagnálni fog. (mi, TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.