<p>A pénzintézetek meglehetősen óvatosak a kezdő vállalkozókkal szemben. Aki nem tekint vissza legalább 1 éves vállalkozói múltra, annak alig van esélye. De azért a bankok is érzik, a kisvállalkozók fontos ügyfélkört jelentenek, ezért néhány termékkel megcélozták őket.</p>
Számlatúlmerítés vagy mikrohitel a választék
ÖSSZEFOGLALÓ
A kezdő kisvállalkozó abban az esetben kap hitelt, ha vagyoni garanciákat tud nyújtani, illetőleg meggyőző vállalkozói tervet kell az asztalra tenni, ami azt sugallhatja, hogy a beruházás megtérül. „A kezdő vállalkozók esetében nem tudjuk megvizsgálni a vállalkozói múltjukat. Nincs velük semmilyen tapasztalatunk, ezért pénzügyi garanciákat kérünk arra vonatkozólag, hogy a vállalkozó képes a hitelrészlet fizetésére, emellett bizonyos garanciákat is elvárunk, ezt egy harmadik fél is nyújthatja” – magyarázta a bankok óvatosságának okait Boris Gandel, a Tatra banka korábbi szóvivője. Hozzátette, a hozzáállás független a vállalkozás jogi formájától, azaz mindegy hogy egyéni vállalkozóról, kft.-ról vagy részvénytársaságról van szó, és attól is, milyen ágazatban szándékozik tevékenykedni. A felsorolt nehézségek és óvatosság ellenére azért néhány bank nyújt hitelt kezdő vállalkozóknak. Lássuk a lehetőségeket!
Szlovák Takarékpénztár
A Szlovák Takarékpénztár (SLSP) számlatúlmerítést tesz lehetővé, ennek határa 8500 euró. Ennek feltétele, hogy az érintettnek legyen vállalkozói folyószámlája, ez a számla legalább 6 hónapja legyen aktív a takarékpénztárnál. „A számlán pedig kellő forgalmat generáljon” – tette hozzá Štefan Frimmer, a takarékpénztár szóvivője. A számlatúlmerítés elérheti a 35 ezer eurót is, abban az esetben, ha már az ügyfél legalább néhány hónapos múltra tekint vissza. Ilyen jellegű hitelt legfeljebb az évi 1 millió euró forgalmat el nem éri kisvállalkozók kaphatnak. A bank speciális hiteltermékeket nyújt kezdő orvosok, ügyvédek, jegyzők, gyógyszerészek, könyvvizsgálók és adótanácsadók számára.
Általános Hitelbank
Az Általános Hitelbank (VÚB) 6 havi vállalkozást követően teszi lehetővé az ügyfél számára, hogy hitelhez folyamodjon. A hitel felső határa a kliens vállalkozói számláján generált forgalom nagyságától függ. A VÚB kezdő vállalkozóknak legfeljebb 35 ezer euró hitelt nyújt, 2 éves futamidővel – az igénylőnek ún. Flexibiznis számlával kell rendelkeznie. Az ún. Profi hitel az évi 1 millió euró alatti forgalommal bíró kisvállalkozókat, egyéni vállalkozókat szólítja meg – a hitelfajta felső határa 170 ezer euró. A Profihypo hitelhez ingatlan garanciája is szükséges: futamideje 15 év, a folyósított összeg felső határa 500 ezer euró.
UniCredit Bank
Az UniCredit Bank legalább 24 havi vállalkozói múlttal rendelkezőnek hajlandó hitelt folyósítani, mivel 2 év már elegendő ahhoz, hogy a pénzintézet feltérképezze az ügyfél pénzügyi múltját, eddigi vállalkozói teljesítményét. A bank egyéni elbírálásban részesíti az ügyfeleket, az elbírálástól függ a hitelkamat nagysága is.
ČSOB
A ČSOB a szlovákiai bankok közül elsőként tette lehetővé, hogy az Európai Unió által garantált hitelt folyósítson a kis- és középvállalkozók számára. Az EU-hitel viszonylag könnyű feltételekkel nyújtható, elegendő az előző évről szóló adóbevallást benyújtani. Az ügyintézés is gyors, a szükséges dokumentumok benyújtását követő 48 órán belül az igénylő megtudja a végeredményt. A kamatfeltételek szintén kedvezőek, emellett a kezelési költség a szokványosnak csupán az 50 százaléka. Konkrétan kik pályázhatnak az uniós garanciával rendelkező hitelre? A mikrohitelt a legfeljebb 10 főt foglalkoztató cégek igényelhetik, a társaságok éves forgalma nem lépheti túl a 2 millió eurót – a hitel felső határa 25 000 euró. A középvállalkozásoknak szánt hitel feltételei: legfeljebb évi 50 millió euró forgalom, maximum 250 alkalmazott, a hitel felső határa pedig 165 000 euró. Az uniós hitel igénylésénél elég 1 lezárt év felmutatása, dokumentálása, a standard hitelek esetében 2 éves vállalkozói múltat kell felmutatni.
Tatra banka
A Tatra banka a TBGarant nevű, nem célirányos hitelt ajánlja a vállalkozóknak, a hitel nagysága 1000 és 800 ezer euró között mozog, a kamat 5,4 százalékon kezdődik. Ezenkívül a TBExpres hitelféleség is rendelkezésre áll: 3500 és 135 ezer euró között mozog a nagysága, a kamata 7 százaléktól indul. A feltételek közé tartozik, hogy a vállalkozó legalább két, adózás szempontjából lezárt évet tudjon felmutatni, dokumentumokkal igazolni.
OTP
A bank lehetővé teszi a vállalkozói számla túlmerítését, a túlmerítés nagysága attól függ, hogy az elmúlt 6 hónapban mekkora forgalmat generáltak a számlán. Az OTP Mikrohitel az évi, legfeljebb 1 millió euró forgalmat felmutató kisvállalkozókat célozza meg – a keret túllépi a 100 ezer eurót. A pénzintézet külön produktumokat fejlesztett ki az agrárvállalkozók számára: beruházási hitelt nyújt föld és gépek vásárlására, továbbá áthidaló hitelt is nyújt azoknak, akik türelmetlenül várják az Agrárkifizetési Ügynökség közvetlen kifizetését.
Sberbank
A Sberbank a cég működtetésére nyújt hitelt, emellett beruházást és kereskedelmi tevékenységet is finanszíroz. Minél kedvezőbb a vállalkozó megítélése, annál jobbak a hitelfelvételek. Az ügyfél egyéni elbírálásban részesül, ezért nem lehet pontosan megmondani, hány százalékos kamatra kap hitelt. Az utóbbihoz viszont szükséges két lezárt év könyvelésének felmutatása. A beruházás jellegű hitelkérelem esetében pénzügyi terv felmutatása szükséges, a beruházás megtérülésének tervével együtt.
Prima Banka
Számlatúlmerítést tesz lehetővé a kezdő vállalkozók számára, az összeg felső határa 7000 euró, a kamat 14,5 százalék. Egyéb hitelek esetében a kliens egyéni elbírálásban részesül, ezért a kamat nagysága is széles sávban mozoghat.
A bankok feltételei között több ízben is felbukkan, hogy a hitel feltétele a vállalkozói folyószámla nyitása. Ugyanis ha az egyéni vállalkozó nem vállalkozói számlát használ pénzforgalmára, akkor a bank akár meg is szüntetheti a számlát – magyarázta Alena Walterová, a VÚB szóvivője. Az utóbbi nyitása, pontosabban havi díja érezhetően magasabb, viszont a vállalkozói számlán jóval nagyobb a forgalom, mint a lakosságin.
Fontos hangsúlyozni, hogy a pénzintézetek ellenőrzik, hogy a vállalkozók elvezetik-e a járulékokat (főleg a Szociális Biztosító jön számításba), a munkavállalóik után befizetik-e a kötelező biztosításokat, továbbá az adóhivatallal szemben nincs-e elmaradásuk. Ha ezeken a területen nincs semmi gond, akkor kezdődik csak az ügyfél érdemi hitelelbírálása. (HN, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.