Palagázért kilincselünk

New York |

<p>A &bdquo;hidegháború emlékét felidéző&rdquo; ukrajnai válságra hivatkozva a hétvégén nyílt levélben sürgették az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) európai exportjának engedélyezését az amerikai kongresszus vezetőitől a V4-országok washingtoni nagykövetei. A terv megvalósítása azonban egyelőre több akadályba is ütközik, gyors megoldás ezért nem várható.</p>

A John Boehnernek, az amerikai képviselőház republikánus elnökének és Harry Reidnek, a szenátusi demokrata többség vezetőjének elküldött, közösen aláírt levélben régiónk országainak a nagykövetei hangsúlyozták: azért kérnek segítséget, mert az általuk képviselt régióban a gázpiaci verseny és az energiabiztonság „létfontosságú aspektusa a nemzetbizton-ságnak”, valamint a térség stabilitásának és függetlenségének. A nagykövetek emlékeztettek arra, hogy a diverzifikálásra irányuló jelentős erőfeszítések ellenére régiónk földgázellátása 70–100 százalékos arányban továbbra is egyetlen szállítótól, az orosz Gazpromtól függ. A 2006-os és a 2009-es gázválság rávilágított arra, hogy a térség sebezhetőbb, mint a legtöbb európai ország. A nagykövetek szerint ezért üdvözlendő lenne, ha az amerikai gáz megjelenne Közép- és Kelet-Európában. A Financial Times üzleti lap szerint az elmúlt öt évben olyan mértékben esett az Egyesült Államokban a gáz ára, hogy kevesebb, mint a harmada annak, amit az orosz Gazprom kiszámláz európai ügyfeleinek a vezetéken szállított földgázért. Az ázsiai árakhoz képest az amerikai gáz csak ötödannyiba kerül. Emellett – előrejelzések szerint – az évtized végére Amerika nagyobb olajkitermelő lesz, mint Szaúd-Arábia. Az amerikaiak jövőre megindítják a cseppfolyósított gáz exportját Nagy-Britanniába, Spanyolországba és más országokba. A cseppfolyósítási folyamat költséges, de még így is a Gazprom alá tudnak ígérni. Az amerikai export felfutása éreztetni fogja hatását a világpiacon, de ez csak akkor valósulhat meg, ha Washington felold egy sor korlátozást, például az LNG-export engedélyezésének kérdésében. A jelenlegi törvények szerint csak olyan országokba engedélyezett a földgázeladás, amelyekkel az USA szabadkereskedelmi egyezményt írt alá. Tilos a hazai kőolaj exportja is. Az Inforádió szerint a Kongresszusban most több mint 50 demokrata és republikánus képviselő támogat egy olyan javaslatot, amely engedélyezné a gázkivitelt a NATO-országokba. Obama elnöknek meg kell küzdenie a kérdésben az amerikai protekcionistákkal, akik szerint a hazai ipar részesüljön az olcsóbb energiából, és a környezetvédőkkel, akik veszélyesnek tartják a palagáz kiaknázásához használt technológiát. Az amerikai olajszállításoknak nem lenne műszaki akadálya, a Közép-Európában végrehajtott infrastrukturális beruházások ugyanis lehetővé tették a gázáramlás irányának megfordítását a csővezetékekben. Ez lehetővé tette például, hogy Ukrajna Lengyelországból és Magyarországról olcsóbban szerezze be a gázt annál, mint amennyit Oroszországnak fizetnie kellett volna. Ilyen módon az ukránok csak 2013-ban 2 milliárd köbméter földgázt vásároltak. A fordított áramoltatás műszaki lehetőségei ráadásul szlovák–ukrán irányban tovább növelhetők. (TASR, MTI, mi)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?