<p>Közel két évtizedig tartó tárgyalássorozat után Oroszország szerdán, közép-európai idő szerint nulla órától a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjává vált.</p>
Oroszország a Kereskedelmi Világszervezet tagja
Oroszország a világ utolsó nagy nemzetgazdasága volt, amely még nem tartozott a WTO-hoz. Most 156. tagként csatlakozik a szervezethez, amely immár a világkereskedelem 97 százalékát ellenőrzi.
Moszkva 18 éven át tárgyalt a Kereskedelmi Világszervezetbe való belépésről, s felvételének folyamatát legutóbb 2008-as Grúzia elleni háborúja akasztotta meg.
Belépése nyomán Oroszországnak az eddigieknél alacsonyabb importvámokat kell bevezetnie, amitől a külföldi áruk versenyképesebbé válnak az orosz piacon. A belépés hazai bírálói emiatt attól tartanak, hogy az országot a jövőben elárasztják a külföldi olcsóáruk, kiszorítva onnan a hazai márkákat.
A WTO szabályai szerint egy adott ország 30 nappal a felvétel ratifikációs folyamatának lezárása után válik a szervezet teljes jogú tagjává. Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig július 21-én írta alá a csatlakozásnak az állami duma által jóváhagyott jegyzőkönyvét.
A WTO miniszteri értekezlete tavaly december 16-án döntött úgy, hogy felveszi tagjai közé Oroszországot, ami az Európai Uniós exportot becslések szerint évente mintegy 4 milliárd euróval emeli majd. Az oroszok az európai termékeket jóval alacsonyabb áron tudják majd megvásárolni, miközben olajukat és gázukat kedvezőbben értékesíthetik.
Andrej Belouszov gazdaságfejlesztési miniszter korábban az ellenzéki aggodalmakra válaszolva azt mondta, hogy az importtermékekre kiszabott vám 2013-tól esedékes csökkentésével járó közvetlen veszteségek 118 milliárd rubelre (826 milliárd forint) tehetőek, ám arra számítanak, hogy a valódi veszteség a költségvetés számára kisebb lesz a kereskedelmi forgalom várható növekedése révén.
Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség Belouszov szavait idézve nyilvánvalónak nevezi azt is, hogy Oroszországnak a következő években számos vitát kell majd rendeznie kereskedelmi partnereivel a WTO mechanizmusainak igénybe vételével. Nem utolsó sorban azért, mert azokban az években, amíg nem volt WTO-tag jócskán felhalmozódtak a különböző vitás kérdések.
A gazdaságfejlesztési miniszter mindemellett máris azt jósolta, hogy Oroszország külgazdasági politikája "kellően agresszív" lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.