<p>A gazdasági válság rendkívül kedvezőtlenül hatott az energiapiacokra, a gazdasági aktivitás visszaesése ugyanis az energia iránti keresletet is visszafogta, emiatt a villamos energia és a földgáz világpiaci ára is csökkent. Milyen hatással volt mindez a hazai fogyasztók pénztárcájára, és mi várható a közeljövőben?</p>
Olcsóbb lehet a villanyáram
Pozsony |
Szlovákiában az elmúlt években visszafogottan nőttek az energiaárak, az átlagbér ha csak enyhén is, de szintén emelkedett, az uniós tagországok energiaárakat mérő toplistáján így sikerült előbbre lépnünk, a helyzet azonban még így sem túl rózsás. Míg három évvel ezelőtt a lakossági gáz esetében Szlovákia a 12. legolcsóbb országnak számított, az Európai Energetikai Portál elemzése szerint ma már a 10. helyre tornászta fel magát. Ez a mutató azonban nem teljesen objektív, hiszen a nyugat-európai országokban ugyan magasabbak az energiaárak, ám ezzel párhuzamosan a bérek is nagyobbak. Ha a fizetéseket is figyelembe vesszük, Szlovákia a 14. helyre szorul. Azonban már ez is javulásnak számít, hiszen a lakosság vásárlóképességét is figyelembe véve 2010-ben még az EU 9. legdrágább országa voltunk a lakossági gázárak szempontjából. Az elmúlt három évben három hellyel sikerült előbbre lépni a villanyárak esetében is, ennek ellenére a lakossági áramszolgáltatás a 10. legdrágább az Unióban, és ha a lakosság vásárlóképességét is figyelembe vesszük, a 7. legdrágább áram a miénk. Szlovákia nem túl jó helyezéséért részben az energiaárakra oly kényesen ügyelő Fico-kabinet is felelős. Jozef Holjenčík, az Árszabályozási Hivatal elnöke szerint ugyanis az energiaárak toplistáját az adózott energia alapján állítják össze, márpedig Szlovákiában nagyobb adóteher hárul az energiahordozókra, ráadásul e tekintetben az elkövetkező időszakban sem számíthatunk változásra. Nem csoda, hogy egyre több ember kezd el újra fával fűteni, hiszen ez jóval olcsóbb. Egy átlagos család például, amely gázzal főz, melegíti a vizet és ezzel is fűt, évente nagyjából 2800 köbméternyi gázt használ el, ami mintegy 1500 euróba kerül. Összehasonlítás-képpen, ha ugyanez a család áttér a fafűtésre, az évi 400–500 eurós kiadással jár. Vajon mit hoz a jövő? Jozef Holjenčík szerint januártól átlagosan 10%-kal csökkenhet a villanyenergia ára, az egyes fogyasztók között azonban jelentős különbségek lehetnek. „A nagyfogyasztók esetében az átlagosnál nagyobb, a lakossági fogyasztók esetében ennél kisebb mértékű áresés várható” – mondta Jozef Holjenčík. Szerinte a gáz, a víz és a távfűtés ára jövő januártól nem változik. A villanyáram 10%-os áresése Szlovákiában azt követően került napirendre, hogy a gazdasági válság hatására Európában jelentős mértékben visszaesett a villanyenergia tőzsdei ára. Ez utóbbihoz elsősorban az járult hozzá, hogy az államháztartási hiány csökkentése miatt jelentős megszorításokra került sor, amit az ipar is megérez, így jóval kevesebb áram fogy, mint korábban. A keresletcsökkenés pedig a tőzsdei árak drasztikus esésével járt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.