Nyugati hipermarketek gyűrűjében

A szlovák kiskereskedelem bekerült a globalizáció fő áramlatába, aminek már senki és semmi sem tud ellenállni – állítja Pavol Konštiak, a Kereskedelmi Szövetség elnöke. Szerinte a nyugati üzletláncok a szlovákiai fogyasztóval azt tesznek, amit csak akarnak.

Persze nem mindenki látja ilyen pesszimistán a helyzetet, tény azonban, hogy az idei év a nagy kereskedelmi üzletláncok számára az áttörés éve volt. Legnagyobb társaságainak forgalma idén csaknem egyharmadával nőtt, meghaladva a 100 milliárd koronát. A vásárlók a kínálat bővülését, a hazai kereskedők a Nyugat kíméletlen terjeszkedését látják az új üzletláncok megjelenésében.

Ennek ellenére még van mit behoznunk, hiszen a még hozzánk legközelebb álló Csehországhoz képest is jelentős a lemaradásunk az üzlethálózatok tekintetében. Hivatalos statisztikáink szerint ezer lakosra 430 négyzetméternyi kiskereskedelmi terület jut, a Kereskedelmi Szövetség elemzése 550-600 négyzetmétert említ. Ám még ez utóbbi, felértékelt adat is jelentősen elmarad a csehországi 990 négyzetmétertől. Szlovákiában jelenleg 37 ezer kiskereskedelmi egységet tartanak nyilván, 2,3 millió négyzetméteres eladóterülettel. Csehországnak ugyanakkor már sikerült megközelítenie az európai átlagot, ott a 109 ezer kiskereskedelmi egység több mint 10 millió négyzetméteren működik.

Kedvezőbb a helyzet a hipermarketek tekintetében: mintegy másfél évvel maradunk el nyugati szomszédunkhoz képest. Ezer lakosra jelenleg 36 négyzetméternyi hipermarket jut. Az áttörést a tavalyi év hozta, amikor 11 új hipermarket és 23 szupermarket jelent meg a piacon. Ez hatalmas ugrásnak számít, ha figyelembe vesszük, hogy ezekkel együtt jelenleg 13 hipermarket és 67 szupermarket van a szlovák piacon. A fejlődés azonban korántsem állt meg.

A szakemberek e tekintetben különösen a fővárost és vonzáskörzetét emelik ki. Szerintük Pozsonyban a közeljövőben akár hat nagy bevásárlóközpont is képes lesz megélni. A főváros a magyar és az osztrák határ közelségének köszönhetően ugyanis, a félmillió pozsonyi lakos mellett, külföldi bevásárlókra is számíthat.

A bevásárlóközpontok harcában jelenleg és a jövőben egyaránt az egyik legfontosabb fegyver az általuk kínált ár lesz. Gazdasági elemzők ezzel kapcsolatban felhívják a figyelmet a hipermarketek által diktált árak jótékony hatására. A nagy bevásárlóközpontok olyan feltételeket támasztanak a beszállítóikkal szemben, amelyek ezeket a haszonrés csökkentésére kényszerítik. Ennek hatását már tavaly tapasztalhattuk, amikor a rossz termés árfelhajtó hatását sikerült kompenzálni a hipermarketek árháborújával. Idén azonban még a tavalyinál is nagyobb árharc bontakozott ki a kereskedők között.

A kiskereskedők természesen a vészharangot kongatják, és a hazai kereskedők háttérbe szorulását jósolják az elkövetkező évekre. Tény, hogy a hipermarketek két év alatt, a nulláról indulva, tavalyra a vásárlók 5 százalékát csábították el, a szupermarketek részesedése pedig 13-ról 22 százalékra nőtt, többségünk azonban még ma is inkább a kisebb üzletekben vásárol. A kevesebb mint négy kasszával rendelkező üzletekben a vásárlók fele fordult meg, a pulti kiszolgálás pedig az elmúlt évben 3 százalékkal 15 százalékra nőtt.

Ez azonban a kiskereskedőket és a hazai termelőket nem elégíti ki. Továbbra is kitartanak korábbi elképzeléseik mellett, a kormánytól a külföldi üzletláncok hatalmának megnyirbálását követelve. Termelőink ezzel párhuzamosan olyan törvényeket szeretnének elfogadtatni, amelyek a nyugati üzletláncoknak kötelezővé tennék, hogy termékeik legalább háromnegyede hazai termelőktől származzon. A kormánynál azonban egyelőre süket fülekre találtak.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy nem kell félnünk a hipermarketek tömeges elterjedésétől, hiszen a piac telítettségét követően ezek egymást fogják tönkretenni. Gyakorlati példákkal már jenleg is szolgálhatunk, hiszen a Delvita 18 szupermarketje közül kettőt már kénytelenek voltak bezárni. Egyes régiókban hasonló gondokkal küszködik a Jednota is, amely a nagy nyugati üzletláncok egyetlen méltó hazai ellenfele. A kassai hipermarketet a napokban időlegesen már bezárták, hogy aztán kisebb eladóterülettel nyissák ki.

A pozsonyi Polus bevásárlóközpont vezetői sem titkolták aggodalmaikat az Aupark megnyitója előtt, attól tartottak, hogy a vásárlók száma csökkenni fog az új üzletközpont megnyitása után. Szerintük azonban eddig erre nem került sor, bár az Aupark megnyitója előtti szombaton még 41 ezren voltak a Polusban, míg egy héttel később már csak 36 ezren. (mi)

Kislexikon

Szupermarket: 2–3 ezer négyzetméter alapterületű, több ezer fajta terméket, főleg élelmiszereket kínáló üzlet.

Hipermarket: 10 ezer négyzetméternél nagyobb alapterületű üzlet, s benne az élelmiszereken túlmenően ruhanemű és elektronikai cikkek is helyet kapnak. Főként a gépkocsin érkezők teljes körű kiszolgálására létesül.

Bevásárlóközpont: két vagy több nagy alapterületű bevásárlóegységre felfűzött kereskedelmi létesítmény, amely akár száznál is több kisebb üzletet foglal magában. (é-t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?