Német közgazdászok nem bíznak a bevándorlás előnyeiben

Berlin |

<p>A német közgazdászok többsége szkeptikus a tömeges bevándorlás gazdasági előnyeit illetően a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének a Frankfurter Allgemeine Zeitung megbízásából készített és az MTI-nek csütörtökön eljuttatott tanulmánya szerint.</p>

Az ifo gazdságkutató intézet 220 német közgazdászprofesszor megkérdezésével készített felmérése arra a megállapításra jutott, hogy a relatív többség, 40 százalék szerint a tömeges bevándorlásnak negatív, 23 százalék szerint pedig pozitív hatása lesz a német gazdaságra. A fennmaradó rész nem alkotott határozott véleményt.     Az ifo felmérésről kiadott közleménye rámutat, hogy a német közgazdászok többsége a jelek szerint nem osztja David Folkerts-Landau, a Deutsche Bank vezető közgazdászának azt az optimista álláspontját, miszerint a mostani tömeges bevándorlás a legnagyobb gazdasági lehetőség a német újraegyesítés óta.     A felmérésben a közgazdászok 56 százaléka volt azon a véleményen, hogy az alacsony szakképzettséggel rendelkező menedékkérők integrálásának megkönnyítése érdekében csökkenteni kell a minimálbért, míg 37 százalékuk ellenezte azt. Néhányan közülük külön hangsúlyozták, hogy a minimálbér csökkentése szociális feszültségeket keltene a német lakosság körében.     A megkérdezett közgazdászok 46 százaléka "teljes mértékben egyetért" a schengeni övezet határai megerősítésének a szükségességével, 30 százalékuk pedig "többé-kevésbé egyetért" vele.     Meglepő eredményt hozott a migránsok elszállásolásának, ellátásának és felügyeletének finanszírozási módjáról a közgazdászprofesszoroknak feltett kérdés. 45 százalékuk kötvénykibocsátásra szavazott, 36 százalékuk pedig adóemelésre. Jóval többen tehát az ország nemzetközi hozzájárulásának csökkentését, illetve a nyugdíjkorhatár emelését javasló 22 százaléknál, vagy a társadalombiztosítási kiadások csökkentését javasló 21 százaléknál, és az egyéb más költségvetési szigorítást javasló 16 százaléknál.    Más országokéval összevetve a német bevándorlási politika összességében meglehetősen gyenge minősítést kapott a professzoroktól. A legjobbnak a szakképesítést előtérbe helyező kanadai és ausztrál bevándorlási politikát nevezték meg.     Az ifo gazságkutató intézet ezentúl havi rendszerességgel fog felmérést végezni az "Economists Panel", azaz a német közgazdászprofesszorok körében - jelentette be Niklas Potrafke, a tanulmány kezdeményezője, az Ifo Center for Public Finance and Political Economy igazgatója.     A mostani felmérésben a harmadik görög mentőcsomagról is kikérték a német közgazdászprofesszorok véleményét. Hetven százalékuk szerint a csomag csak időhúzás, nem járul hozzá az ország stabilizálásához és nem oldja meg a strukturális problémákat. Ötven százalékuk szerint Görögországnak egy későbbi visszatérés lehetőségét nyitva hagyva ki kellene lépnie az euróövezetből.     A professzorok 57 százaléka túlzottnak tartja az Európai Központi Bank (EKB) mennyiségi monetáris enyhítő politikáját, 41 százalékuk pedig az euró-alapkamat emelését tartja szükségesnek.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?