Nem gyümölcsöző év

Pozsony |

<p>Az idei év a gyümölcstermesztők számára felettébb nehéz. Főként a májusi kiadós esőzések idején kezdtek halmozódni a termesztők problémái.</p>

Marián Varga, a Szlovák Gyümölcstermesztők Uniójának az elnöke szerint ráadásul a jelzett időszakban a gyümölcsösökben nem tudtak kellőképpen védekezni a kártevők és a gyümölcsféléket támadó betegségek ellen.

A gyümölcsösök sárban álltak, egyszerűen képtelenek voltak a gazdák belépni az átázott területekre. Voltak kertek, amelyek huzamosabb ideig víz alatt álltak, a gyümölcsfák ott főleg oxigénhiányban szenvedtek. A víz a gyümölcsösökből elmosta a tápanyagokat, és a helyükbe bemosta a levonuló árhullámmal járó kártékony anyagokat. Az ilyen területekről szinte alig tudnak a gazdák termést begyűjteni. A silány termés és a magasabb költségek miatt a bevételek sokszor nem fedezik a gazdák kiadásait sem.

Varga szerint a termesztők egy része egész biztosan veszteséggel gazdálkodik 2010-ben. A korábbi évhez viszonyítva mintegy 30-35 százalékkal lesz kisebb a gyümölcstermés Szlovákiában. A földi szeder 50 százalékkal termett kevesebbet, mint egy évvel korábban, cseresznyéből csaknem 35, kajszibarackból pedig 60 százalékkal kevesebbet gyűjtöttek be a termesztők a tavalyihoz képest. Ezen gyümölcsféleségek esetében az eladási árak mintegy 40 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, de nem volt mit árusítani. A többi gyümölcsfajtából is kevesebb lesz, mint tavaly volt. Ez az őszibarackra is vonatkozik, amely esetében 35 százalékos kiesésre lehet számítani, szilvából pedig 30, körtéből 40, almából 25 százalékkal terem kevesebb az elmúlt évinél. A többi fajtát illetően 50 százalékos mínuszt kénytelenek elkönyvelni a termesztők. „Igaz ugyan, hogy Szlovákiában több mint 8 ezer hektárnyi gyümölcsöst tartanak nyilván, ennek a területnek azonban csak a felét hasznosítják szakértelemmel és kellő törődéssel, a többi, tehát egészen 4 ezer hektárnyi terület nincs kihasználva a gyümölcsféleségek termesztésére. S ez bizony óriási luxus és nagy hiba” – vallja a gyümölcstermesztők érdekvédelmi szervezetének az elnöke.

A hazai gyümölcstermés 80 százalékát a nagyjából 2 ezer hektárnyi gyümölcsösben állítják elő. Ezekről elmondható, hogy megfelelően gondozottak, ápoltak. Az említett mintegy kétezer hektáros területen 40 ezer tonnányi gyümölcs terem meg. A szlovákiai gyümölcsfogyasztásnak azonban mindössze 20-30 százalékát képesek fedezni a hazai termesztésből. A fennmaradó 70-80 százalékot a behozatal alkotja. Azon gyümölcsféleségeket is importáljuk, amelyek kedvező éghajlati és időjárási viszonyok közepette nálunk is megteremnek. „Ezért egyáltalán nem lehet azon csodálkozni, hogy a gyümölcsárak nem a hazai termelés szerint alakulnak, a behozatal szabja meg azokat” – vallja Marián Varga.

Elmondása szerint a szlovákiai gyümölcsféleségek íze kielégíti a legigényesebb fogyasztókat is. Szlovákiában jó ízű gyümölcs terem. Az idén azonban csak szenvedésről beszélnek a termesztők. „Nagy hiba, hogy az ágazat igencsak alábecsült Szlovákiában, reménykedem azonban, hogy a közeljövőben mindez megváltozik” – fejti ki bizakodva a gyümölcstermesztők uniójának vezetője. (Susla Béla)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?