<p>Oroszország csak 2019-ig akar gázt szállítani Ukrajnán keresztül Európába. Alexej Miller, az orosz Gazprom gázóriás vezetője tegnap megfenyegette az Európai Uniót, hogy ne is próbálkozzon a Török Áramlat gázvezeték építésének akadályozásával.</p>
Moszkva a gázzal játszik
Oroszország nem akarja meghosszabbítani az Ukrajnán át vezető tranzitról szóló megállapodást, amely 2019-ben jár le. A gáz egy részét a jelenleg még csak tervek szintjén létező Török Áramlaton át akarja Európába szállítani. Ez komoly veszélyt jelent Szlovákia gázellátására is, hiszen még csak elképzelések vannak arról, hogyan lehetne Szlovákiába juttatni a földgázt. Moszkva elképzelései közt szerepel, hogy a földgázvezetéket egészen Görögországig meghosszabbítják, ott létesítenének elosztó állomásokat.
A földgáz szállítási útvonalának megváltozása nemcsak Szlovákia gázellátását veszélyezteti, hanem komoly érvágást jelent költségvetésének is. Az Ukrajnán keresztül érkező energiahordozó ugyanis Szlovákián át kerül Nyugat-Európába, a hálózatot üzemeltető Eustream éves nyeresége Szlovákiában több százmillió euró. A cég 2013-ban 319 millió eurós nyereséget könyvelhetett el, és mivel a cég 51 százalékban az állam tulajdonában van, a költségvetés bevétele mintegy 160 millió euróra tehető. Ebből az összegből például kétszeres karácsonyi nyugdíj fizethető ki, a kormány ugyanis tavaly mintegy 80 millió eurót költött a nyugdíjasoknak járó év végi támogatás kifizetésére.
Miller szerint Oroszországnak nincs szüksége az európai piacra. „Ez a gáz mehet más piacokra is” – jelentette ki a Gazprom vezére. Egyben felszólította az uniót, hogy vállaljon garanciát az orosz gáz átvételére. Az orosz gázszállítás az unió éves gázigényének mintegy harmadát fedezi, az arány azonban folyamatosan csökken.
Miller szavait ugyan gazdasági elemzők kétségbe vonják, hiszen az Európai Unió még mindig az egyik legfontosabb vásárlója az orosz gáznak. A gázexport pedig továbbra is az orosz állam egyik legfontosabb bevételi forrása, és hiába épül új vezeték Kína felé, aligha akarnának lemondani Moszkvában az európai bevételekről, és aligha akarnak építeni egy zsákutcának számító vezetéket Törökországba. A Török Áramlatnak ugyanis csak akkor van értelme, ha az Európa irányába folytatódik. (lpj, ČTK)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.