Mohi befejezése mellett az Ipoly is vízműveket kap

Pozsony. A Szlovák Villamos Műveket (SE) 66 százalékban privatizáló, s azért 840 millió eurót fizető olasz ENEL vasárnap este egyezett meg a szlovák féllel abban, hogy a magánosítást követően milyen beruházásokat hajt végre Szlovákia energetikai szektorában – mondta tegnap Pavol Rusko gazdasági miniszter.

Pozsony. A Szlovák Villamos Műveket (SE) 66 százalékban privatizáló, s azért 840 millió eurót fizető olasz ENEL vasárnap este egyezett meg a szlovák féllel abban, hogy a magánosítást követően milyen beruházásokat hajt végre Szlovákia energetikai szektorában – mondta tegnap Pavol Rusko gazdasági miniszter. A beruházási terv értelmében az olasz fél a korábban megszellőztetett 1,5 milliárd euró helyett 1,88 milliárdot szán új beruházásokra, az összeg döntő részét, 1,59 milliárd eurót a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának befejezésére szánják (ez 800-1000 új munkahelyet teremt), 2 millió euróból pedig az 1. és a 2. blokk teljesítményét növelik 40 MW-tal. Ezen kívül 142 millió eurót különítenek el szélerőművek építésére, melyek együttes kapacitása 100 MW lesz, 78 milliót fordítanak a Jaslovské Bohunicében üzemelő V2-es atomerőmű teljesítményének növelésére (121 MW-tal), végezetül a magyar–szlovák határfolyónak számító Ipolyon több, kisebb kapacitású vízi erőművet építenek, együttesen 11 MW-nyi beépített teljesítménnyel. A felsoroltakon kívül még néhány hőerőmű korszerűsítésére is sor kerül. A beruházások döntő hányadát az ENEL állja, az SE-nek 2012-ig kell beszállnia a projektumok finanszírozásába, addig viszont nem fizet osztalékot. Pavol Rusko hangsúlyozta: ha a felsorolt beruházások megvalósulnak, akkor nagyrészt sikerül bepótolni a V1-es atomerőmű 2006-ban és 2008-ban, az Európai Unió nyomására leállítandó blokkjai okozta áramkiesést. A felsorolt beruházások nélkül Szlovákia energia-önellátása 2015-re 50 százalékra mérséklődne, így viszont 80-85 százalékos szinten lesz, tekintve, hogy a projektumok révén 1265 MW-tal nő a beépített teljesítmény. Szakértők szerint azonban a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkját legfeljebb 6 év múlva lehet üzembe helyezni, bár Rusko tegnap 4 évről beszélt. A gazdasági miniszter örömmel nyugtázta, hogy az ENEL már nem akar kibújni a Szlovák Villamos Művek által még évekkel ezelőtt megkötött, ám kedvezőtlen szerződések teljesítésének terhe alól. Az ENEL privatizációs tranzakciója, amelyet a Dzurinda-kabinet még februárban jóváhagyott, várhatóan 2005 végéig zárul le. Az olasz fél így hozzájut Szlovákia gyakorlatilag teljes energiatermelő rendszeréhez, leszámítva a bezárásra ítélt V1-es atomerőművet és a bősi vízlépcsőt. (t, č, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?