<p>Végre elérkezett a nagy nap, az állásinterjú napja. Íme, néhány tipp, hogy az álláskereső a célegyenesben is biztosan vegye az akadályokat. Mit szabad és mit nem az interjún?</p>
Mit tegyünk az állásinterjún?
ÖSSZEFOGLALÓ
Sokan úgy gondolják, hogy az interjú akkor kezdődik el, amikor kezet fognak a személyzetis kollégával és helyet foglalnak az irodában. Ez azonban tévedés, ugyanis az interjú már a céghez való belépésünkkor megkezdődik – hívja fel a figyelmet Bertha Renáta, az Aurum Recruitment munkatársa. Azt tanácsolja, hogy figyeljünk oda, milyen stílusban kérjük meg a recepcióst/portást, hogy igazítson útba minket. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy kivel találkozunk a folyosón, és hogy kinek a szava mennyit fog jelenteni a döntéshozatal során.
1. Ne késsünk el! Érdemes az interjú előtt 5–10 perccel korábban érkezni. Nem jó, ha az interjúztatónak várakoznia kell a jelöltre, aki elvileg komoly szándékkal érkezett az állásinterjúra. Még az épület előtt halkítsuk le a telefont és kapcsoljuk ki a rezgő funkciót is. Ha valaki jóval korábban érkezik az interjúra, akkor lehetőleg ne álljunk le a vállalat elé dohányozni. A tanácsadó szerint nem nyerő bagószagúan interjúzni.
2. Koncentráljunk! Az udvariasság és az illemtudó viselkedés kötelező. Az interjúztatónál korábban sose foglaljunk helyet. Abban az esetben, ha férfi az interjúalany és nő az interjúztató, akkor a férfinak egy kicsi késéssel illik helyet foglalnia. Figyeljünk oda arra is, hogyan ülünk: ne rángassuk a lábunkat, ne matassunk a kezünkkel.
3. Dress code. Fontos az összkép, oda kell figyelni az öltözékre és a kiegészítőkre is. Nemcsak a ruha számít, hanem az ápoltság és az elegancia is. Hölgyek nadrágkosztümöt vagy térd alá érő szoknyát viseljenek, harisnya időjárástól függetlenül mindig kötelező. Blúz, ing, nem túl magas zárt cipő, kevés smink és parfüm. Törekedjünk a természetességre. Férfiaknak öltöny, ing, nyakkendő, öltönycipő a megfelelő, lehetőleg ne fehér zoknival. Nyáron eltekinthetünk a zakótól, de az inghez és nyakkendőhöz ragaszkodjunk. Figyeljünk arra is, hogy ne legyen kétnapos borostánk és ne vigyük túlzásba az illatszereket és a hajzselét sem.
4. Udvariasság. Ha megkínálnak, kávéval, vízzel, teával, fogadjuk el. Ezzel is oldódik a hangulat. Ha valaki valamilyen oknál fogva nem fogyaszthat kávét, teát, mindenképpen udvariasan utasítsa vissza.
5. Szemkontaktus. Ez nagyon fontos. A tanácsadó szerint mindig az interjúztató szemébe kell nézni, de figyeljünk arra, hogy ez természetes legyen.
6. Mindig a feltett kérdésre válaszoljunk! Ne kerüljük ki a válaszadást halandzsával, körülírásokkal. A rizsára nem kíváncsiak. Röviden, tömören, lényegre törően fogalmazzunk. Ha valami nem egyértelmű, ne féljünk visszakérdezni.
7. Próbáljunk meg feloldódni! Ha nem sikerül feloldódnunk, akkor sajnos a teljesítményünk is rosszabb lehet.
8. Adjuk önmagunk! Ne azt próbáljuk meg az interjú közben kitalálni, hogy milyen embert szeretne a cég, hogy aztán egy maszkot felvéve eljátszhassuk – főleg ha a pályázó nem olyan a valóságban. Mert annak nem lesz jó vége. Ha például nincsen még az adott pozícióban szerteágazó tapasztalatunk, ne próbáljuk meg elhitetni a HR-essel, hogy mégis van. Ha szakmai kérdésekre terelődik a szó, akkor simán kiderül, hogy a sajátként említett projektben valójában nem is vett a pályázó részt.
9. A váltás oka. Őszintén mondjuk el a valódi okot, miért szeretnénk váltani. Egy általános, sablonos, motiváció nélküli válaszon könnyedén átlátnak a személyzetisek (HR-es). Soha ne illessük negatív kritikával, rosszmájú megjegyzésekkel előző munkahelyet, főnököt. Ne hazudjunk azért, hogy jobb fényben tüntessük fel magunkat. (Profession.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.