Milliárdokat küldenek haza

Pozsony.

Pozsony. Szlovákiában ugyan egyetlen intézmény sem tartja pontosan nyilván, hány szlovák állampolgár dolgozik külföldön, azonban a rendelkezésre álló részadatok, a munkaügyi minisztérium, a Szlovák Nemzeti Bank és az európai munkaközvetítő, az Eures információi alapján kimondható: 2006-ban 230 ezer szlovák polgár dolgozott külföldön. A külföldi munkaerőmozgásokat kutató Boris Divinský szerint a külföldön dolgozó szlovákiaiak döntő többsége csak átmeneti ideig tartózkodik külhonban, kimondottan a kereseti lehetőségek motiválják őket. Divinský szerint a szlovák állampolgárok az elmúlt hat évben az új állások több mint feléhez külföldön jutottak hozzá.

Napjainkban már ott tartunk, hogy a munkaviszonyban levő szlovák polgárok egytizede külföldön van állásban, s ez az intenzív mértékű elvándorlás egyes otthoni ágazatokban (építőipar, autógyártás) már nehézséget okoz. Szlovákiában a munkanélküliek aránya történelmi mélypontra, 8 százalék alattira süllyedt, éppen a kivándorlás, valamint az autóipar felfutása miatt, ezért várható az emigrációs hullám lanyhulása. Bár a polgárok döntő többsége 1-3 év elteltével hazajön, mégis intő jel, hogy a magasan képzett, ám rosszul fizetett állásokból (orvosok, tanárok) tömegesen távoznak Szlovákiából. Boris Divinský szerint az egyetemekről, főiskolákról kikerülő szlovák diákok egyharmada átmenetileg külföldön keresi a boldogulását.

A szakember a Szlovák Nemzeti Bank adatai alapján kiszámította, éves szinten mekkora nettó összeget takarítanak meg és küldenek vagy hoznak haza a külföldön dolgozók szlovákiaiak. Eszerint tavaly 32,2 milliárd koronára rúgott az összeg, vagyis minden egyes külföldi kereső 140 ezer koronát takarít meg évente. Ez a szám 2004, azaz az ország európai uniós tagsága után ugrott meg jelentősen: míg 2004-ben 16,9 milliárd koronára becsülték a külföldi átutalásokat, addig 2005-ben már 29,25 milliárdra. A legtöbb külföldön dolgozó szlovák Csehországban található, számuk 2006 decemberében 91 355 volt. Majd Nagy-Britannia következik a sorban (56 400 fő), a harmadik Írország (24 300), negyedik Magyarország mintegy 20 ezerrel, Németországban 17 500-an, Ausztriában pedig legalább 8000-en dolgoznak. A külföldön állásban levők a legtöbb pénzt Csehországból küldik haza, tavaly 16,8 milliárd koronát. A magyarországi átutalások is jelentősek, tavaly mintegy 2,4 milliárd koronára rúgtak, ami megfelel a Németországból hazaküldött pénzforrás volumenének. (S, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?