Milliárdok az új munkahelyekre

Pozsony |

<p>Szlovákia a 2014 és 2020 közötti programozási időszakban 2,2 milliárd euró uniós támogatást használhat fel a foglalkoztatottság növelésére &ndash; az Európai Bizottság ugyanis szerdán rábólintott az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programban Szlovákia számára elkülönített keretösszegre. Kik vehetik majd igénybe az ezzel kapcsolatos támogatásokat?</p>

Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programban a foglalkoztatás és a társadalmi befogadás előmozdítását szolgáló legfőbb európai eszköz, az Európai Szociális Alap, továbbá az Európai Régiófejlesztési Alap és az Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezés forrásait egyesítették. „A 2014 és 2020 közötti időszakban Szlovákia ennek köszönhetően 2,205 milliárd euró uniós támogatást hívhat le, a nemzeti társfinanszírozást is beszámítva azonban összesen 2,629 milliárd euró juthat az európai méretekben is kiugróan magas szlovákiai munkanélküliség csökkentésére” – nyilatkozta Andrej Králik, az Európai Bizottság pozsonyi képviseletének szóvivője. Az Európai Bizottság szerint Szlovákiának kiemelt figyelmet kell szentelnie a fiatalok munkanélküliségének a visszaszorítására, továbbá a hátrányos helyzetű csoportok és a mélyszegénységben élő roma közösségek helyzetének a javítására.

A fiatalok kiugróan magas munkanélküliségi mutatói az Európai Bizottság szerint részben az oktatási rendszer elavultságával magyarázhatók, Králik szerint Szlovákiának ezért több pénzt kellene biztosítania a diákok szakmai felkészültségének a javítására, elsősorban a piacképes szakmákat támogatva. Ez utóbbi esetében az eddigieknél is szorosabb együttműködésre lesz szükség az iskolák és a munkáltatók között. Az uniós támogatásoknak köszönhetően több fiatal vehet részt szakmai gyakorlaton közvetlenül a cégekben is. Az előzetes számítások szerint az Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezés Szlovákiában 80 ezer fiatalnak nyújthat segítséget.

Szlovákiában egyre nagyobb gondot jelent az is, hogy a gyermeket vállaló anyukák az óvoda hiánya miatt nem tudják megoldani a gyermekek napközi ellátását otthonukon kívül, ami meggátolja őket abban, hogy munkába álljanak. A foglalkoztatottság növelésére elkülönített összegből ezért óvodák és bölcsődék építését is támogathatják. Támogatásban részesülhetnek a hátrányos helyzetű csoportok is, főleg azokra gondolnak, akik hosszabb ideje képtelenek munkát találni. Az előzetes számítások szerint ez nagyjából negyedmillió embert érinthet. „Emellett 150 olyan település is pályázhat, amelyekben nagyobb létszámú roma közösség él” – mondta el Králik, aki szerint ezek a romák oktatási és szociális programjaira, szociális cégekre és bérlakások építésére kérhetnek pénzt a programból. (mi, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?