Komárom. A 2003-as év gazdasági eredményei alapján egy magángazdálkodó, az őrsújfalui Pint Mária nyerte meg a Top Agrót, azaz a legjobb agrárvállalkozók idei versenyét.
Meglepő győzelem a rangos Top Agro viadalon
Pint Mária és férje, János sokáig nem akarta elhinni, hogy nem csupán a magángazdálkodók kategóriájában bizonyultak a legjobbnak, hanem a verseny abszolút győztesei is ők lettek. „Ilyen kis vállalkozás, mint a miénk, lekörözte volna a nagy nevű szövetkezeteket?” – hitetlenkedett Mária asszony. Ám miután több országos lapból is felkeresték őket, s kiderült, az eredményeket értékelő agrárközgazdászok nem a nyereség nagyságát vagy a forgalom volumenét értékelték, hanem az olyan gazdasági mutatókat, mint amilyen a termelékenység, a Pint család is elhitte a fölényes győzelem hírét.
A vegyész végzettségű Mária 1993-ban határozta el, hogy vállalkozást indít. Férje, akit a régióban mindenki kiváló mezőgazdasági szakemberként ismer, 1997-ben csatlakozott felesége vállalkozásához, miután az egykori mintagazdaságnak számító komáromi állami birtok hanyatlani kezdett. „Nem tudtam elviselni a pusztulást, így váltottam” – pergette vissza emlékeit vendéglátóm, aki a szlovákiai agráriumban uralkodó helyzet dacára döntését azóta sem bánta meg. „A mezőgazdaság az életem, én ehhez értek, ezt szeretem.” Amikor a siker titkáról próbáltam faggatni, a családfő csak annyit mondott: „A földet nem lehet becsapni, csak művelőjét. A föld megbosszulja, ha nem kap meg mindent, ami a nagykönyv szerint megilleti őt.”
A kezdet kezdetén egy használt Zetor traktorral 80 hektárt, jelenleg pedig négy öreg Zetorral mintegy 200 hektárt művelő család a legelején a zöldségkertészetre helyezte a hangsúlyt. Mára ezt az ágazatot szinte teljesen felszámolta, s a hagyományos növénytermesztésre tért át. Foglalkozik ugyanakkor sertéstenyésztéssel és az idei évtől vágóállat-neveléssel. Az első nagyobb beruházásukra, egy vadonatúj John Deere traktor részletfizetéses megvásárlására csak az idén szánták el magukat. Mint mondták, jó gépek nélkül minőségi munkát nem lehet végezni. „Minden magunk végzünk, ha munka van, fiaim is szántanak, vetnek, legyen szombat vagy ünnepnap” – avatott mindennapjaikba Mária, aki a papírmunkát és az eladások intézését vállalta.
A Pint fiúkról kiderült, egészen kicsi koruk óta besegítenek a szülőknek. Az ifjabbik Pint János azóta már megszerezte agrármérnöki diplomáját, és társtulajdonossá nőtte ki magát. Öccse Tamás szintén a mosonmagyaróvári egyetemen tanul, ám úgy tűnik, ő még nem döntötte el, hogy bátyjához hasonlóan mezőgazdász vagy élsportoló lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.