<p>Pozsony. A kedvezőtlenebb világgazdasági feltételek ellenére Szlovákia gazdasága fokozatosan folytatja felzárkózását az Európai Unió átlagához – derül ki a Szlovák Nemzeti Bank friss tanulmányából.</p>
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
2010-ben Szlovákia gazdasága a 27 tagú Európai Unió színvonalának 73,3 százalékát (1 főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számolva), tavaly már 74,7 százalékát érte el, ami pedig a termelékenységet illeti, felkúszott az uniós átlag 80,2 százalékára. „Az idei előrejelzések nem túl biztatóak, jövőre viszont már javulhat a nemzetközi környezet. Számos ország idén gazdasági visszaesést könyvelhet el (például Csehország és Magyarország is, kb. 1%-kal eshet vissza), ám Szlovákia teljesítménye továbbra is bővülni fog, a felzárkózás és a termelékenység terén egyaránt közeledik az uniós átlaghoz” – olvasható a jegybanki tanulmányban. Ha Szlovákia idén valóban legalább 2% körüli növekedést produkál, miközben az Európai Unió egésze stagnálás közeli állapotban lesz, abban az esetben az egy főre jutó átlagunk 2013-ban felkúszhat 77,5 százalékra, vagyis az uniós fejlettségi szint háromnegyedén leszünk. Ezzel beérjük a „régi” uniós tagok legszegényebbjét, Portugáliát. Tény, Csehország így is előttünk jár, már 79,7%-on mozog, viszont nyugati szomszédunk idei teljesítménye visszaesik (a Cseh Nemzeti Bank legfrissebb prognózisa szerint 0,9%-kal). Csak egybevetésül: Magyarország az ezredforduló tájékán még Szlovákiánál fejlettebb országnak számított, azonban napjainkban már határozottan mögöttünk kullog mind a fejlettség (az uniós átlag 65,1%-án áll), mind a termelékenység terén (72%), és idén vagy 2013-ban már Litvánia is beérheti.
Szlovákia döntően az autóipari ágazatnak köszönheti, hogy gazdasága mind tavaly, mind idén lendületben maradt és marad, másrészt az elkerülhetetlen takarékossági intézkedések csökkentik a lakosság vásárlóerejét, ami azt jelent, hogy az ország számára az export továbbra is kulcsfontosságú marad. A versenyképesség megőrzése érdekében szükség volna további piacbarát intézkedésre, azonban jelenleg éppen ellenkezője zajlik, hiszen 2013-ban nőnek az adóterhek. (shz)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.