Már az állam is tárgyal a gázművek eladásáról

Pozsony |

<p>A gazdasági tárca – a Szlovák Gázművek (SPP) többségi, 51%-os részvényeseként – tárgyalásokat kezdeményez a cseh Energetický a průmyslový holding (EPH) társasággal az SPP jelenleg francia és német kézben lévő 49%-os tulajdonrészének az eladásáról.</p>

A tulajdonosváltással kapcsolatos tárgyalások várhatóan már a legközelebbi kormányülésen terítékre kerülhetnek. Az EPH legnagyobb részvénycsomagját a cseh milliárdos, Petr Kellner birtokolja, a második legerősebb részvényes a szlovák J&T, a harmadik pedig a cég vezetését is ellátó Daniel Křetínský. Az SPP kisebbségi részvénycsomagját még 2002-ben vette át a francia GDF SUEZ és a német E.ON Ruhrgas alkotta Slovak Gas Holding konzorcium csaknem 121 milliárd koronáért (4,016 milliárd euró). A külföldi részvényeseknek azonban az elmúlt években többször is meggyűlt a baja az állammal. Robert Fico első kormánya ugyanis megnyirbálta a külföldi tulajdonosoknak biztosított menedzseri jogokat, így például a németek és franciák által uralt igazgatótanács közvetlenül már nem nyújthatott be áremelési javaslatot. Az Árszabályozási Hivatal ugyanakkor sorra elutasította a lakossági gázárak növelésére tett javaslatukat, ami a cég szerint hatalmas veszteségeket okozott számukra. Emiatt több pert is indítottak az állammal szemben. Az elkövetkező időszakban ráadásul egyre több olyan gázvezeték építését fejezik be, amelyek az orosz gázt Szlovákia elkerülésével szállítják majd Nyugat-Európába, emiatt pedig csökkennek a cég tranzitbevételei. „Úgy gondolom, ez utóbbi az oka annak, hogy a német és francia tulajdonosok eladják a tulajdonrészüket” – állítja Rober Fico kormányfő.

Fico már korábban jelezte, hogy konstruktívnak tartja az EPH hozzáállását. „Szerintem a lehetséges befektető nem akar ujjat húzni az állammal. Főként nem velünk, akik a jövőben is szigorú szabályozásra készülünk” – vallja Fico. A Fico-kormány jelezte, hogy az EPH-val folytatott tárgyalások során az SPP igazgatótanácsában szeretnék visszaszerezni az állami ellenőrzést, amelyről a magánosítás során lemondtak. Az EPH ezzel nem ért egyet, cserébe az EPH vezetői azt ígérik, hogy visszavonnák az SPP jelenlegi külföldi részvényesei által az állam ellen indított pereket, amelyekben azt rótták fel Szlovákiának, hogy meghiúsította megalapozott áremelési javaslataikat. Ha a perben az állam veszítene, Szlovákiának 100 millió euró feletti büntetést kellene kifizetnie. A cseh lapok információi szerint az SPP 49%-os részvénycsomagja egyébként, a menedzseri ellenőrzés fenntartása esetén ezúttal 2,5 milliárd euróért kelhet el, szlovák források azonban a 4 milliárd eurót sem zárják ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?