Magyarországnak sikerült utolérnie Namíbiát

<p>Bő négy évnyi szégyenpad után visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarország államadósságbesorolását a Fitch Ratings. A háromból az egyik hitelminősítőnél Magyarország így már egy kategóriában van Namíbiával, a másik kettőnél azonban még marad a bóvli besorolás.</p>

A Fitch pénteken késő este, az európai és az amerikai piaci zárások után emelte vissza a leggyengébb befektetésre ajánlott kategóriába, vagyis BBB mínuszba Magyarországot, amely ezzel beérte például Namíbiát, Mexikót és Törökországot. A hitelminősítő azzal indokolta döntését, hogy csökkent a nettó külső adósság, továbbá enyhült a magyar gazdaság sérülékenysége elsősorban az uniós pénzek folyósításának, illetve a devizaalapú ingatlanhitelek átváltásának köszönhetően. A Bloomberg hírügynökség szerint a felminősítésnél az is számított, hogy Orbán Viktor miniszterelnök már visszakozik olyan intézkedésektől, amelyek folytán az ország öt évvel ezelőtt elvesztette a befektetésre ajánlott státuszt. A Moody’snál és a Standard and Poor’snál Magyarország azonban továbbra is a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriában van. „Működnek” a reformokA felminősítés is bizonyítja, hogy a magyar gazdaság átalakítása sikeres volt, a magyar reformok működnek – reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium a felminősítésre. A nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály azt mondta: ha a Fitch Ratingshez hasonló döntést hoz a másik két nagy hitelminősítő, a Moody’s és a Standard and Poor’s, akkor 40–60 milliárd forinttal lehet olcsóbb az államadósság megújítása a következő időszakban. „Nem gondolom, hogy a hitelminősítők az alapján értékelnének egy országot, hogy ott mennyire működnek a reformok. Azt gondolom, hogy ez egy hosszú, többéves folyamat eredménye, amely a mostani felminősítésben kicsúcsosodott. És ez nemcsak a magyar kormány eredménye, hanem részben a kedvező külső környezet következménye is” – szögezte le Beke Károly gazdasági elemző. Felemás győzelemFutballhasonlattal reagált Burány Sándor a hitelminősítő lépésére. A szocialista politikus szerint Magyarország 2010-ben gazdasági értelemben az első osztályban játszott, hat évvel később pedig feljutott a harmadosztályból. Az MSZP-s országgyűlési képviselő azt mondta: Orbán Viktor és Matolcsy György jegybankelnök kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája miatt került a bóvli kategóriába Magyarország, és maradt ott évekig. Az MSZP szerint az ország mindezért óriási árat fizetett, hisz ma már több mint négymillió magyar ember él a létminimum alatt. „2010-ben még az első osztályban fociztunk. Orbán Viktor és Matolcsy György kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája miatt lecsúsztunk a harmadosztályba. Semmi okunk azt ünnepelni, hogy véres verejtékes munkával most visszakerültünk a második osztályba. A helyzet az, hogy a szocialista kormányok alatt Magyarország végig befektető kategóriában volt, még a világválság éveiben is. Innen vágtak bennünket bóvliba 2011-ben. Most az egyik hitelminősítő megkegyelmezett nekünk, és felminősítette az országot, de még nála is rosszabbul állunk, mint 2010-ben” – jelentette ki Burány Sándor.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?