Lejtőn marad az építőipar

Pozsony |

<p>A szlovákiai építőipari cégek által alkalmazott 160 ezer munkavállaló jövője továbbra is bizonytalan. Az ágazat termelése 2008 óta több mint a negyedével esett vissza, és az építőipari vállalatok vezetői szerint nem számíthatunk látványosabb javulásra az elkövetkező két évben sem. Az elbocsátások emiatt az elkövetkező időszakban is folytatódhatnak.</p>

A gazdasági válság miatt a cégek és a lakosság építkezési kedve is romlott az elmúlt években, a költségvetési hiány csökkentése érdekében pedig az állam is jóval kevesebbet költ erre a célra, így nem csoda, hogy az elmúlt öt évben több mint 27 százalékkal esett vissza az építőipar termelése. Csak tavaly több mint 12,5 százalékos zsugorodást mértek. Látványos javulásra idén sem számíthatunk. Épp ellenkezőleg, a CEEC Research társaság legutóbbi felmérése szerint – amit a Coneco építőipari szakvásár tegnapi pozsonyi megnyitóján ismertettek – a legnagyobb építőipari cégek igazgatói inkább további romlást jeleznek. Jiří Vacek, a CEEC Research igazgatója szerint míg a cégek tavaly augusztusban az idei évre még csak alig 2 százalékos zsugorodást vártak, a legújabb becslések már 4,6 százalékos visszaesést prognosztizálnak. Ezzel a szlovákiai cégvezetők számítanak a legpesszimistábbaknak, hiszen Csehországban 4,40, Lengyelországban 4,30, Magyarországon pedig csupán 2,20 százalékos visszaesést várnak.

Jelentős különbségek vannak azonban az egyes cégek között is. A válság elsősorban a kisebb cégeket sújtja, hiszen ezeknek kisebb az esélyük az állami megrendelések elnyerésére, így az egyre zsugorodó lakossági és céges megrendelésekre vannak ráutalva. Mindezt figyelembe véve, nem csoda, hogy a kis és a közepes cégek 60 százaléka számít idén a bevételek újabb csökkenésére, és a javulásban még jövőre sem bíznak. A nagyobb cégek ugyanakkor jóval derűlátóbbak, hiszen a 77 százalékuk már idén a bevételeik növekedésében bízik. Amiben a cégvezetők többsége megegyezik, hogy az ágazat egésze még nincs túl a válság nehezén. A megkérdezettek 63 százaléka szerint az ágazat a válság kellős közepén található, az ötödük szerint pedig az igazi gondok csak most jönnek. A helyzet komolyságát jelzi, hogy az építőipari cégek nagyjából 20 százaléka a profilváltást vagy a cégbezárást fontolgatja. Az építőipari cégek számára gondot okoz az elöregedett építőipari törvény is. Ján Počiatek közlekedési és építésügyi miniszter a Coneco megnyitóján ezzel kapcsolatban megígérte, hogy az általa vezetett tárca az elkövetkező hetekben bemutatja az új törvényjavaslat paragrafusokba öntött változatát. A minisztérium időközben már a negyedik változaton dolgozik. A tervek szerint a javaslatot szeptemberben fogadhatná el a kormány, és kedvező esetben már jövőre életbe léphetne. Robert Fico kormányfő szerint a jelenleg hatályos törvény már csaknem 40 éves, és jelentős adminisztratív terheket ró az építkezőkre, miközben túlzott hatalmat biztosít a hivatalnokoknak. Az új törvénnyel a kormányfő szerint ezeket a hiányosságokat szeretnék orvosolni. (mi, SITA) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?